ITee uudised

ÄP 20. aprill 2004, 00:00

Radiolinja hakkas märtsis pakkuma GPRS-ühendust karbitootena. Maailma suurima mobiilifirma Vodafone?i logoga karbis on GPRSi kaart ja CD tarkvaraga. Nimetust Mobile Connect Card (MCC) kandev seade tuleb sisestada sülearvuti PC-kaardi pesasse. Kaardi sees asuv mobiili SIM-kaart lubabki kasutada GPRS-internetti. CD sisaldab kahte internetiversiooni ja interneti ning intraneti versiooni. Viimane on mõeldud rohkem ettevõtetele. Esimesel juhul on ekraanil ühe nupu all suhtlustarkvara (nt MSN Messengeri) link, teisel juhul link virtuaalse privaatvõrgu VPNi loomiseks. MCC võimaldab ka SMSide saatmist, telefonis kontaktide haldamist ja annab ekraanil ülevaate GPRS-ühenduse kuludest. Komplekti hind on 3590 kr.

Riigikontrolli hinnangul pole riigiametnikud piisavalt tugevad ja kogenud, saamaks IT hankekonkurssidelt riigile häid tulemusi. IT-süsteemide, tarkvara ja teenuste hangete korraldamist auditeerides selgus ministeeriumites, et suurim ebakindlus valitseb strateegiliste IT-arenduste hankimisel. Vajalikke teadmisi pole ei tippjuhtidel ega IT-spetsialistidel, samas pole Eestis ka palju neid ettevõtjaid, kes suudaksid olla avalikule sektorile täisväärtuslikuks partneriks. Ebakindlust suurendab ka ministeeriumide valitsemisalasid hõlmavate ja põhitegevuse arendamisega kooskõlas olevate IT arengukavade puudumine, teatas riigikontroll.

Riigikontroll püüdis auditijuht Olav Lüüsi sõnul selgitada põhjuseid, miks IT-hangete konkurssidel tekib suhteliselt palju vaidlusi pakkujate kvalifikatsiooni ja suutlikkuse üle ning miks hangete tulemused ei kujune ootuspärasteks. Juhtide küsitlemisel selgus, et neil pole kindlust hangete strateegiliste eesmärkide põhjendatuses ja loodetakse, et hankijad aitavad strateegilisi küsimusi lahendada. Samuti ei pruugi juht olla pädev hindama, kas hange vastab asutuse vajadustele, mistõttu ta ei suuda võtta seisukohta asutuse IT-spetsialistide selgituste ja soovituste suhtes.

Napib ka kvaliteetse teenuse pakkujaid. Enamik IT-valdkonnaga tegelevaid ettevõtjaid Eestis on väiksed ega oma piisavalt teadmisi ja kogemusi keerukamate IT-süsteemide, tarkvaratoodete või -teenuste loomiseks ning hankekonkurssidel osalemiseks. Ometi osalevad nad konkurssidel, lootes saada lepingu aastateks ning seeläbi ka ise areneda.

Tartu linn plaanib paari aasta jooksul raha kokkuhoidmiseks minna üle arvutite rentimisele. Linnavalitsus on varasemate hangetega rentinud 448 arvutit, millest 348 anti Tartu koolidele ja sada volikogu kantseleile ning linna ametnikele, kirjutas Postimees. Rae hinnangul on arvutirent õige samm, sest töödeldava info maht ning selleks vajalik jõudlus kasvab pidevalt. Tartu abilinnapea Hannes Astoki arvates on mõistlik igal aastal juurde võtta ligi 500 uut rendiarvutit. Astok märkis, et ostetud arvutite hoolduskulud on väga suured, rentimise puhul neid sama hästi kui pole. Renditud arvutitele kehtib rendiperioodi vältel täielik garantiihooldus. Abilinnapea sõnul on rentimine mõttekas ka seetõttu, et siis ei pea linnavalitsus mõtlema, kuidas ja kus arvuteid uuendada. Arvutused näitavad, et sääst vanade arvutite remondi-, hooldus- ja utiliseerimiskulude arvel on suurem kui kulutused rendimaksetele.

Tele2 langetas märtsis äriklientidele suunatud firmapaketi hindu. Nii maksab firmasisene kõneminut nüüd 0,80 krooni, Eesti-sisene kõneminut mobiil- ja tavatelefonidele 1,40 kr. Tele2 firmapaketiga liitumine on tasuta, kuumaks on sõltuvalt liitumiste arvust 0?35 kr. Firmapaketi hindadele lisandub käibemaks ning need kehtivad alates viiest liitumisest.

7. aprillist maksab Radiolinja äriklientide ja FIEde paketis mobiilikõne 1,70 kr ja tavatelefonile helistamine 2,50 kr. SMSi hind on 2,45 kr, paketi kuumakse on 70 kr. Maist odavnevad ka Radiolinja lisateenuse TIIM omavahelised kõned, minutihinnaks saab 1,75 kr. TIIM tähendab 5?11 kliendist moodustatud mobiilset meeskonda soodsa omavahelise helistamisega.

Elion on aasta ja nelja kuuga müünud ligi 20 000 püsiühenduse ADSLi stardikomplekti. 2002. aasta lõpus alustatud edukas ADSLi stardikomplektide müük jaekaubanduses muutis interneti püsiühenduse tavaliseks laiatarbekaubaks ning lihtsalt kasutatavaks massitooteks. ADSLi stardikomplekti kasutab umbes 80% Elioni Kodu- ja Kodutöö-ADSLi interneti püsiühendusega liitujatest. 990 krooni maksev stardikomplekt sisaldab Nokia modemit ja lihtsat kasutusjuhendit, mille abil peaks saama ühenduse seadistatud ka tehnikavõõras inimene.

1. maist tuleb kõiki telefoninumbreid üleriigiliselt valida ainult ilma riigisisese prefiksita 0. Seega lõpeb üleminekuperiood, mil helistajatele oli tagatud paralleelne valimine mõlema valimiskorra järgi. 1. maist kuni 31. juulini peavad telekomivõrgu operaatorid ja teenuse osutajad tagama, et kehtetuks muutunud valimiskorra kasutamisel informeeriks automaatvastaja muutusest ning teataks uue valimiskorra. Riigisisese prefiksi 0 kasutamise lõpetamine võimaldab ühesuguse numbrivalimiskorra kasutuselevõttu Eestis helistamiseks ja piisava vajaliku numeratsiooniressursi tagamist sideteenuste arenguks.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 09:39
Otsi:

Ava täpsem otsing