Kolmapäev 18. jaanuar 2017

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Taani pakub Eesti saavutusi Euroopale eeskujuks

21. aprill 2004, 15:38

Eesti saavutused peaksid vanadele ja uutele ELi liikmesriikidele eeskujuks olema, on kirjas Taani Tööstuse ja Tööandjate Liidu täna välja tulnud uurimuses.

Uurimus ütleb, et alates 2002. aastast on debatt Euroopa Liidu laienemise suhtes põhinenud kli?eedel. Suurimaks neist on arvamus, et ida ja kesk-eurooplased tungivad Lääne-Euroopasse. Samuti see, et uute liikmesriikides on ebaefektiivne põllumajandus. ?Igaüks, kes on hiljuti käinud neid riikides, teab, et see on iganenud pilt,? ütleb uurimus.

Eestit presenteeritakse värskes uurimuses kui riiki, kellel on viis erinevat valdkonda, millest nii uued kui vanad liikmesriigid võiksid mõndagi üle võtta. Valdkondadeks on Eesti e-potentsiaal, kõrgtehnoloogilised uurimisalad, maksupoliitika, e-valitsus ja digitaliseerimine ja arenev pensionisüsteem.

'See raport näitab veelkord, et me ei lähe Euroopasse ainult saama, vaid ka Eestil on Euroopale midagi olulist pakkuda,' kommenteeris raportit peaminister Juhan Parts.

Kõiki valdkondi võrreldakse Taani samade näitajatega, järeldades, et kahe riigi majandustel on rohkelt sarnasusi ning et Eesti edestab teatud näitajates ka Taanit ennast.

Näiteks tuuakse välja, et Eestis ja Taani said 2000. aastal suhteliselt sama mahu välismaiseid otseinvesteeringuid (vastavalt 53,2% ja 39,6%). Ka ekspordi ja impordi suhe on sama. Eestis kasutab internetti isegi rohkem inimesi kui Taanis. Biotehnoloogia-alase teadustöö all presenteeritakse Eesti geeni-projekti, mis tänaseks on küll hingusele minemas. Maksusüsteemi all tuuakse näiteks Eesti ühetasandilist maksusüsteemi, ettevõtte 0%-list tulumaksu. Sama on Taanis 30%. Samuti märgitakse ära üksikisiku tulumaksureform. Positiivselt märgitakse ära ka Eesti pensionireform, mis liigutab vastutust riigilt indiviidile.

Taani Tööstuse ja Tööandjate Liidu poolt täna välja tulnud uurimuse nimi on 'Enlargement - a detour or shortcut to the goals of Lisbon', mille juures on märgitud, et andmete saamisel aitas ka Eesti peaministri büroo.

Projekti eesmärk oli analüüsida, kas uued liikmesriigid aitavad kaasa või hoopis pidurdavad Euroopa Liidu kujundamist maailma kõige konkurentsi-võimelisemaks piirkonnaks maailmas. Selle eesmärgi saavutamiseks on euroliidus algatatud nn Lissaboni protsess, Eestis on riigi konkurentsivõime tõstmiseks käivitanud protsess ?Eesti Edu 2014?.

�rip�ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing