Elektroonikatehast ähvardab pankrot

Anne Oja 22. aprill 2004, 00:00

Pankrotiavaldused viisid kohtusse nii lennukalt kõrgtehnoloogilist tootmist alustanud Intrinsic Electronics ise kui ka talle 70 töökoha rajamiseks tootmispinna rentinud Tolaram Investeeringud AS.

Tolaram Investeeringute juht Eero Põllu ütles, et Intrinsic Electronicsi võlg oli piisavalt suur, et pankrotti algatada. Täpset võlasummat ei soovinud Põllu öelda. Tootmispind asub Tallinnas, Laki tänaval ja enamik sellest seisab senini tühjana.

Lisaks Tolaram Investeeringutele on Intrinsic Electronics võlgu ka pangale ja telefoni eest. Tööstusseadmete liisingust on maksmata 5 miljonit krooni. Lühiajalised võlgnevused koos liisingukohustustega on kokku 12 miljonit krooni.

Intrinsic Electronicsi juhatuse liige Avigdor Vasserman ütles, et ettevõtte omanik Sten Gustaf Viking Mogard asub Rootsis ja on telefonitsi raskesti tabatav. Võlgnike pideva helistamise tõttu lülitas ta oma telefoni välja.

Vasserman rääkis, et Intrinsic Electronics sattus raskustesse äriplaani ebaõnnestumise tõttu. ?Unistasime oma firmast,? rääkis varem tehnikajuhina töötanud Vasserman oma äripartnerist, kes on ettevalmistuselt konstruktor. Mogard koostas äriplaani ise ja tema õlul oli ka müügitöö.

Tellimused hands-free-süsteemidele, navigatsioonisüsteemidele ja arvutiterminalidele tulid varasemate isiklike kontaktide kaudu. Suuremad ostjad olid Taani firma Logic IO, Ühispank, Eesti politsei ja Artec Systems. Aktiivset müügitööd täiendava allhanke leidmiseks ettevõte paraku ei teinud.

?Me ei suutnud saada kriitilist massi ja käive oli negatiivne,? rääkis Vasserman. Ettevõtte kõrgtehnoloogiline tootmisliin suudab paigaldada kuni 11 000 komponenti tunnis. Teistes Eesti elektroonikatehastes joodetakse komponendid plaatidele käsitsi.

?Hinnapäringust töö alustamiseni läks tunduvalt rohkem aega, kui eeldasime. Palju on ka hinnapäringuid, mis tellimuse esitamiseni ei jõua,? rääkis Vasserman koostööst Mogardiga. Mehed ei arvestanud ka sellega, et kõrgtehnoloogilised materjalid tuleb ise osta, kuid proovitellimusele ei pruugi jätkutellimust järgneda.

Märtsi lõpuks selgus, et läbirääkimised Aasia investoriga jooksid liiva ja elektroonikatehas saatis oma 16 töötajat sundpuhkusele. ?Otsime kosilasi, kes tootmise üle võtaks ja tellimusi tooks,? ütles Vasserman.

Intrinsic Electronicsi ajutine pankrotihaldur Peeter Allikvere ütles eile, et ta on ostuhuvilistest kuulnud. ?Kellegagi ma kohtunud ei ole, see info on jõudnud minuni kolmandate isikute kaudu,? ütles Allikvere. Ta lisas, et tõenäoliselt kuulutab kohus pankroti välja mai esimeseks pooleks, misjärel asub Allikvere ettevõtte võimalike ostjatega läbirääkimisi pidama.

Intrinsic Electronicsi omanik Sten Mogard käivitas aastatel 1999?2002 elektroonikafirma Stoneridge Electronics AS (endine Berifors Eesti AS), mis toodab elektroonikaseadmeid Rootsi autotööstusele.

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing