Rahvusvaheline kontonumber lihtsustab maksete tegemist

Ege Luus 23. aprill 2004, 00:00

IBANi olemasolu on firma konkurentsi- ja koostöövõime aspektidest võrreldav ISO kvaliteedisüsteemi standardi omamisega. Ehk teisisõnu ? ettevõtted, kes seni on välisarveldusteks kasutanud oma tavalist siseriiklikku kontonumbrit, saavad IBANi kasutuselevõtuga oma välispartnerite silmis juurde täiendava konkurentsieelised efektiivsuse ja usaldusväärsuse mõttes.

IBAN pole mitte uus kontonumber, vaid olemasoleva kontonumbri standard rahvusvahelisteks makseteks. Lisaks saaja pangakonto numbrile sisaldab IBAN standardile vastav number ka saaja riigi, panga ja pangakontori tunnuseid. Kindluse lisamiseks arvutatakse IBANile kokkulepitud reeglite järgi kontrollnumber.

Ühtse üleeuroopalise standardi kasutuselevõtt võimaldab pankadel välismaksete töötlemise automatiseerida sarnaselt siseriiklikele maksetele. Euroopa Liidu piires on standardile vastava kontonumbri kasutamise puhul maksete teenustasud kuni 12,5 tuhande euro suurustele summadele soodsamad. Praktika näitab, et IBAN puudumisel on välispankade teenustasud maksetele 6 - 8 euro võrra suuremad kui IBAN sisaldavatele maksetele. Korrektne IBAN kombinatsioonis panga rahvusvahelise koodi e BIC?iga (tuntud ka SWIFT koodina) tagab automaatselt saaja pangarekvisiitide õigsuse, välistades niimoodi võimalikest vigadest tingitud viivitused raha liikumisel.

Alates 1. maist on Eesti kommertspangad vastavalt Euroopa Liidus kehtivale korrale õigustatud nõudma Euroopa Liidu sisese makse algatajalt saaja IBAN standardile vastavat kontonumbrit ja saaja panga BIC koodi. Osades riikides saaja nime kontrollimehhanismid puuduvad ning IBAN ongi ainuke tunnus mille alusel raha saaja arvele kantakse.

Ettevõtted, kes senini on välispartneritega arveldanud mõnel muul (siseriiklikul) standardil põhineval arvelduskonto kaudu, peaksid enne 1. maid kindlasti küsima ülekannete tegemiseks välispartneri IBANi, samuti edastama välispartnerile enda IBANi. Soovitav on IBAN püsivalt lisada ettevõtte blanketile, millel välispartneritele arveid väljastatakse. Nõnda on võimalik eurodes tehtavate ülekannete puhul juba praegu hoida kokku nii aja kui välispankade teenustasude arvelt.

IBANit on lihtne leida kõikide kommertspankade veebikeskkondade kaudu. Tasub aga tähele panna, et õigus kliendile IBAN väljastada on ainult sellel krediidiasutusel, kus klient kontot omab.

Kuna rahvusvahelised maksed moodustavad vaid väikese osa Eestis tehtavatest ülekannetest, jääb siseriiklikeks kroonimakseteks täna kasutusele olemasolev lühike kontonumber.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 14:23
Otsi:

Ava täpsem otsing