OPEC soovib nafta hinda tõsta 30% võrra

Tõnis Oja 28. aprill 2004, 00:00

Naftat Eksportivate Riikide Organisatsioon (OPEC) kavatseb nafta alumist hinnasihti tõsta 30% võrra 30 dollarini barreli kohta, teatab uudisteagentuur Bloomberg.

Organisatsiooni presidendi Purnamo Yusgiantaro sõnul kaalub OPEC, kas vaadata ringi neli aastat vana soovitav hinnakoridor, mis on 22 kuni 28 dollarit barrelist. Seitsmest naftasordist koosneva korvi viimase 12 kuu keskmiseks hind on juba tõusnud 32,87 dollarini barreli eest. ?Grupp arvab, et hinnakoridor 32?34 dollarit barrelist oleks maailma majandusele piisavalt ohutu,? lausus president, kes on ka Indoneesia naftaminister. Tema sõnul arvab osa liikmesriike, et see hinnakoridor võtaks arvesse dollari kursi langust ja globaalset inflatsiooni.

Samas ei ole hinnasihi tõstmise soov ühene. Naftakartelli suurim liikmesriik Saudi Araabia soovib hinnasihi jätta praegusele tasemele. Naftaminister Ali al-Naomi sõnul on nafta laoseis suurenema hakkamas. Maailma esitootja süüdistas Reutersi teatel nafta hinna kõrges tasemes pudelikaela, mis on tekkinud USA naftatöötlusettevõtetes, kes ei suuda piisavalt kütuseid toota. Lisaks olevat nafta liigkõrges hinnas süüdi ka turuspekulandid. Venezuela, Iraan ja Nigeeria sooviksid hinnasihti tõsta.

Neli aastat tagasi kehtestas OPEC tootmiskvootidele määramiseks süsteemi, mille kohaselt hakkas see sõltuma naftakorvi hinnast. Kui naftabarreli hind langeks alla 22 dollari taseme, tuleks tootmist vähendada, 28 dollari taseme ületamisel oleks pidanud toodangukvoote suurendama. Vaatamata asjaolule, et OPECi nafta kuu keskmine hind on sel aastal olnud ülalpool 30 dollari taset, otsustas naftakartell alates 1. aprillist tootmist vähendada.

Eile oli naftabarreli hind Rahvusvahelisel Naftabörsil Londonis üle 34 dollari.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 14:23
Otsi:

Ava täpsem otsing