Arco Vara tegi firmade võrgustiku läbipaistvaks

Anne Oja 29. aprill 2004, 00:00

Lisaks ühendas Arco Vara majanduskulude kokkuhoiuks ja juhtimise lihtsustamiseks eelmisel nädalal esimesed tütarettevõtted. Kokku ühendab Arco Vara seitse regionaalset bürood.

Arco Vara grupi emaettevõtte omanik Arti Arakas ütles, et Arco Vara hakkas finantsaruandlust ja struktuuri korrastama mõned aastad tagasi. ?Oleme muutunud läbipaistvamaks tänu kaks-kolm aastat tagasi toimunud maksuameti revisjonidele,? lausus Arakas. ?Nii saime ka hüppelaua oma strateegiliste muudatuste läbiviimiseks. Tagantjärele: aitäh maksuametile!?

Mullu tegi maksuamet Arco Vara 57 tütar- ja sidusettevõttest maksuotsuse Arco Vara Konsultatsioonid ASile. Aasta varem lõppes maksude määramisega kontroll Arco Kinnisvarahooldus ASis ja Arco Investeeringute ASis.

Arakase sõnul hakkasid Arco Vara grupi keerukust ette heitma ka laenuläbirääkimisi pidanud pangad.

Arti Arakas lisas, et selleks suveks kaob Arco Vara grupi emaettevõtte ASi Arco Vara omanikeringist endine laenuandja Indemnity Enterprises Ltd. Selle firma taga on Arakase sõnul Inglise päritolu finantsinvestor.

Kinnisvaragrupi konsolideeritud majandusaasta aruanne tõi 2002. aastast välja kümme tagatiseta laenu jäägiga 9,4 miljonit krooni. Lõviosa nendest grupisisestest laenudest oli nullintressiga ning mullu saabunud tagasimaksetähtajaga.

Arco Vara ümbertegemist juhib täna koos Arco Vara asutajate Arti Arakase, Hillar Peeter Luitsalu ja Richard Tomingasega Arco Vara emaettevõtte omanikeringi kuuluv Viljar Arakas.

Arco Vara tegevjuhi Viljar Arakase sõnul jagab Arco Vara tütar- ja sidusettevõtted kolmesambalisse struktuuri ja liidab sarnase tegevusega firmad.

Investeerimiseks loodud ettevõtted ostavad maa ja ootavad sobiva hetke ja rahastaja saabumist. Grupi arendajad projekteerivad ja ehitavad. Teenindajad hindavad, müüvad, vahendavad ja hooldavad, korjates aastate jooksul kokku eelneva tööga kasvama pandud raha.

Arco Vara tütarettevõtetesse investeerinud Mart Habakuk ütles, et maksukontroll on nagu operatsioon, mis aitab ettevõtet ümber kujundada. Habakuke sõnul põhjustas tütarfirmade ühendamise Arco Vara ülikiire kasv.

Maksu- ja tolliameti maksukontrolli juht Raivo Piiritalo tõdes, et veel mõne aasta eest levinud skeemi kohaselt kasutasid maksuameti kontrollitud kinnisvarafirmad kinnisvara ostmiseks ja arendamiseks maksuvabadest piirkondadest hangitud raha. Piiritalo kommenteeris, et paljud kinnisvarafirmad on adunud vajadust varasemad tegevuspõhimõtted üle vaadata.

Eelmisel aastal teenis Eestist Lätti ja Leetu laienenud Arco Vara grupp 283 miljoni kroonise käibe juures 89 miljonit krooni kasumit.

Aasta varem teenis Arco Vara 205,9 miljoni kroonise konsolideeritud käibe juures 13,6 miljonit krooni kasumit.

Arco Vara praegused suuremad elamuarendusprojektid on 72hektarilise Veskimöldre korterelamud ja 40hektariline Merivälja 2 uuselamurajoon Tallinnas, korterelamu Tartus Alevi tänaval, kaks eksklusiivset korterelamut Pärnu rannarajoonis ning uuselamurajoon Mazais Baltezers Lätis.

?Kui me kahe aastaga 600 uut korterit ei tee, siis me oleme nännipunnid. Kusjuures Lätis on vajadus 20 000?30 000 uue korteri järele,? kirjeldas Arti Arakas tulevikuplaane ja lubas konkurentidele pakkuda endiselt nii põhjust kuulujuttudeks kui ehmatamiseks.

Tänavuseks käibeks prognoosib Arco Vara 320 miljonit ja ärikasumiks 150 miljonit krooni.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 14:24
Otsi:

Ava täpsem otsing