Eesti firmade töötajailt tööluba ei nõuta

Esko Passila 29. aprill 2004, 00:00

Üleminekuperioodid puudutavad üksnes füüsilisi isikuid ehk isikuid, kes suunduvad teistesse ELi riikidesse, otsides ise tööd välismaiste tööandjate ja ettevõtete teenistuses. Ettevõtetele seevastu mingeid üleminekuperioode ei kehti. ELi põhilepingu järgi võivad Eesti ettevõtted minna mistahes ELi riigi turule ja viia sinna Eestist palgatud tööjõudu nii palju, kui nad tahavad.

Eesti tööandja teenistuses Soomes tööl olevaile töötajaile laieneb Eesti tööseadusandlus ja nad järgivad selle nõudeid. Eesti ettevõtete suhtes ei kehti Soome kollektiivlepingud, nende tingimusi pole vaja järgida. Lähiajal jõustub uus ELi direktiiv: mistahes ELi riigis tegutsev ettevõte peab järgima üksnes oma riigi töötajate töötasusid ja tööaegu reguleerivaid seadusakte.

Näiteks on Soomes juba praegu suur tööjõupuudus. Üks valdkondi on ehitus. Töötamiseks on võimalik ka töölube saada sõltumata sellest, missugune üleminekuperiood antud riigis parasjagu kehtib. Välismaiste ettevõtete töötajailt aga mingeid töölube ei nõuta. On võimalik, et inimene asutab osaühingu, kus ta ise on ainus töötaja ja pakub oma teenuseid Soome turul.

Ettevõtete tegevus muutub pärast 1. maid märkimisväärselt kergemaks. Kui ettevõte valmistab näiteks aknaid, võib ta saata oma töötajad neid Soome või mõnda teise ELi liikmesriiki ka ette panema. Selleks pole vaja tööluba. Soovitav on siiski, et lepingus oleks tekst: ?müüdud kohale paigaldatutena?. See säästab asjatutest seletustest. Peab siiski meeles pidama, et järgitaks kehtivaid Rooma lepingu tingimusi ja toodete puhul ELi standardeid, et tooted vastaksid CE- märgistusele. Need standardid jõustuvad ka Eesti turul lühikese üleminekuperioodi järel. Rangeim neist on ilmselt ELi ehitusdirektiiv. Ka puidutoodete kohta hakkavad kehtima üldised tunnustusnõuded.

Maksupoliitika. Välismaised teises ELi riigis tegutsevad ettevõtted maksavad oma makse üksnes oma kodumaale. Kuna Eesti ettevõtete maksukoormus Soomega võrreldes on märksa soodsam, tasub makse Eestisse maksta. Kui on aga tegemist oma tütarettevõttega Soomes, võib selle kasumi erineval moel ja täiesti seaduslikult Eestisse maksustamiseks üle kanda.

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 14:24
Otsi:

Ava täpsem otsing