Poola poolt hakkab liidus puhuma muudatuste tuul

Jaroslaw Sroka 30. aprill 2004, 00:00

Üks vana Poola ütlus kõlab järgmiselt ?kuulekas vasikas imeb piima kahelt lehmalt?. Kas selle ütluse tõttu või ajaloolistel ja poliitilistel põhjustel on Poola kandnud hoolt oma suhete eest USAga.

Paradoksaalselt oli seda eriti tugevalt tunda lähiminevikus, kui käisid läbirääkimised ELi liikmekssaamise tingimuste üle. Sel ajal leidsid aset tähtsad poliitilised sündmused, kus oli vaja otsustavalt toetada üht või teist osapoolt. Poola toetas USA mudelit korra säilitamiseks maailmas ja terrorismi vastu võitlemises, mis ei jätnud mõju avaldamata ELga ühinemise läbirääkimiste protsessile.

Kuigi selle tulemuseks pole meie seisukohalt halvemad ühinemistingimused, nimetati meid juba enne ühinenud Euroopa struktuuri minemist selle Trooja hobuseks. Tegemist pole eriti mugava positsiooniga, eriti arvestades seda, et korraga kahel toolil istumine jätab vaid näiliselt vaba ja mugava tunde ning osutub tegelikkuses äärmiselt ebamugavaks. Ameeriklased on hõivatud oma probleemidega ega väljenda kuigi innukalt oma tänulikkust, samas kui osad ?vana Euroopa? riigid on hakanud rääkima erinevatest liikumistempodest, mille rakendamine oleks ühise Euroopa lõpu alguseks. Kas Poolast saab ?idast tulev muudatuste tuul?, mida ELi pisut jäik majandus nii väga vajab? Tundub väga sedamoodi olevat.

Poola pole mingi nõudja, kes saabub vanasse Euroopasse. Poola toob oma kaasavarana kaasa kontinendi suurima majanduskasvu, suure tarbimisvõimega ja kasvava siseturu, stabiilse raha ja pakkumise olla sillaks ühelt poolt ELi ja USA vahel ja teiselt poolt ELi ja Venemaa ning teiste endiste idabloki riikide vahel. Iseküsimus on see, kas ELi riigid soovivad seda poliitilist või geograafilist silda kasutada.

Kommentaar ilmus Dagens Industris. Poola majandusleht Puls Biznesu kuulub Äripäevaga samasse ärilehtede gruppi

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing