Halba piirkonda rajatud eramu turuhind on ehitushinnast väiksem

Olavi Mätik 03. mai 2004, 00:00

Vaatleme ehitushinna ning turuväärtuse erinevusi ning kaardistame, kuidas vältida võimalusi, et ehitusmaksumus end võrreldes antud piirkonna turuväärtusega siiski ära tasuks. Ehitushinnas sisaldub kõik hoone ehitamiseks vajalik ? projekti koostamise tasu, ehitusmaterjalid, ehitustööde maksumus, kommunikatsioonid ja muu selline. Turuväärtus seevastu tugineb väga selgelt määratud hindamisstandarditele ning turult saadud andmetele, st millise hinnaga on piirkonnas müügitehinguid tehtud.

Turuväärtust mõjutavad eelkõige sellised tegurid nagu nõudlus ja pakkumine, hoone asukoht, seisukord, ehitustase, hoone konstruktsioonid ja muud vastavad tegurid. Ehitushind on üldjuhul kõikjal samal tasemel. Samas on elamumaa väärtus piirkonniti erinev, hinnavahed võivad olla kuni mitmekordsed. Näiteks võib vähem atraktiivsesse piirkonda ehitatav eramu hiljem olla soovitava hinnaga raskesti realiseeritav, kuna antud piirkonna turu hinnatase ei kompenseeri teostatud ehituslikke kulutusi. Seega on võimalik, et näiteks alles rajatava hoone ehituslik maksumus võib peale selle valmimist jääda turuväärtusest kõrgemaks.

Vältimaks võimalust, et ehitatava eramu turuväärus jääb ehitushinnast madalamaks, tasuks enne krundi ostu ning ehituse planeerimist esmalt kindlasti konsulteerida kinnisvara hindajaga ning vajadusel tellida ka vastav eksperthinnang. Eksperthinnang sisaldab hinnatava piirkonna turuanalüüsi, võrreldavaid turutehingud, millel tugineb hinnatavale objektile leitav turuväärtus. Üks võimalus on eramu projektile tuginedes anda ka valmiva objekti turuväärtus tulevikus. Kindlasti tasuks end kurssi viia ka ehituse üldiste hinnatasemetega.

Samuti võiks võtta ehituse hinnapakkumisi erinevatelt ehitusfirmadelt ja leida nende hulgast sobivaim, arvestama peab, et soodsaim pakkumine ei pruugi olla kvaliteetne.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing