Halb uudis Liinatile, hea uudis Hansapanga klientidele

ÄP 04. mai 2004, 00:00

Eile teatas Hansapank ootamatult eraisikute panganduse Eesti juhi Andres Liinati ametist lahkumisest. Panga pressiteatest selgub, et Liinati lahkumine ei olnud vabatahtlik.

Äripäeva hinnangul näitab Liinati vabastamine seda, et Hansapank pole rahul oma tulemustega Eesti turul. Liinati vabastamist võib pidada komplimendiks Hansapanga konkurentidele, kes on suutnud pangandusliidri turuosa kärpida. 2003. aastal vähenes Hansapanga osa laenuturul nelja protsendipunkti võrra 50 protsendile. Rahulolematusele senise arenguga viitab ka Hansapank Eesti peadirektori Erkki Raasukese kommentaar Liinati vabastamisele.

?Eraisikute pangandus on Eestis viimase kahe aastaga arenenud väga kiiresti. Muutunud on konkurents, klientide ootused ja pakkumised. Hansapank on olnud kohati aeglane nendele muutustele reageerimisel,? tõdes Raasuke.

Kui võrrelda 2003. aastal nelja suurema panga laenumahtude kasvutemposid, siis võib öelda, et Hansapank sörgib teiste turuosaliste järel. Nordea Panga Eesti filiaali laenumaht kasvas 2003. aastal 58, Sampo Pangal 40 ning Ühispangal 27 protsenti. Suurima laenuportfelliga Hansapangal kasvas laenumaht 22 protsenti. Hotell Olümpia ning Tallinna Kaubamaja juhtimiskogemusega Andres Liinat on olnud seisukohal, et ettevõtte kasv võib olla nii edu kui probleemide allikas. "Eestis kehtib arvamus, et kasv loob suuremat väärtust, samas võib läbimõtlemata kasv olla hoopis kahjulik," ütles Liinat 2002. aastal Hansapanga kevadkonverentsil esinedes. Tema väitel on turuosa küll oluline, kuid ainult turuosa ei taga edu.

Liinati kahe aasta taguse arvamusavalduse toeks saab väita, et turuliidril ongi raske mahte kasvatada. See on aga nõrk lohutus Hansapanga omanikele, sest väiksemate pankade turuosa suureneb eeskätt Hansapanga arvel.

Hansapanka häirib ka see, et Nordea ning Sampo soovivad Eesti eraisikute turult riisuda koore ehk jõukamad kliendid. Sellele viitas hiljutine Sampo Panga otsus tõsta eluasemelaenu taotlemiseks vajalikku sissetulekute määra. Nor-dea on aga koostanud sellise hinnakirja, mis on atraktiivne just uute eramute ja korterite ostjatele. Liinati vabastamist võib pidada Hansapanga juhtide Indrek Neivelti ja Erki Raasukese ohverduseks, et rahustada omanikke.

Hansapanga rootslastest omanikud avaldasid juba möödunud aastal rahulolematust panga turuosa vähenemise üle. Seepeale tutvustas Hansapank Eestis uuringut, mille kohaselt oli Eesti eluasemelaenu turg juba jõudnud küllastumise piirini ning pank prognoosis eluasemelaenu võtjate arvu vähenemist.

Sellised selgitused ei pruukinud omanikke rahuldada ning nüüd pidi Hansapanga juhid midagi muutma. Muutuste läbiviimise stardipauguks sai Liinati lahkumine. ?Soovime tänast olukorda muuta ja pakkuda klientidele lahendusi, mille tulemuseks oleks panga ja klientide vastastikune lojaalsus. Meil on olemas kõik vahendid, et seda teha,? ütles Erkki Raasuke Liinati vabastamist kommenteerides.

Raasukese sõnadest võib välja lugeda, et Hansapank soovib muutuda paindlikumaks ja kliendisõbralikumaks. See tähendab agressiivsemat tegutsemist eluasemelaenuturul. Liinati vabastamine on halb uudis Liinatile endale, pangaklientidele võib see olla aga heaks uudiseks.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing