Rahalaeva Euroopa Liit kaasa ei toonud

Alvar Jõgeva 04. mai 2004, 00:00

Tallinna börsil möödus esimene kauplemispäev Euroopa Liidus väga rahulikult. Suurt rahalaeva ei saabunud, käive oli väga tagasihoidlik.

Paljudel fondijuhtidel polnud enne luba osta Eesti aktsiaid, kuna me ei kuulunud Euroopa Liitu. Nüüd ei põhjusta see enam probleeme. Küsimus on vast selles, kui palju on juba investeeritud Tallinna börsile, oodates rahalaeva Euroopast. Kui hinnatase on sealsete fondijuhtide arvates liiga kõrge, siis võib vähemalt osa raha siia tulemata jääda. Teine lugu on investoritega, kes on mänginud kiirele hinnatõusule ja loodavad nüüd oma aktsiad suure kasumiga maha müüa.

Sellel nädalal avaldatakse kaks olulist tulemust: täna raporteerib Hansapank esimese kvartali tulemustest ja sel nädalal on oodata ka Harju Elektri esimese kvartali tulemusi. Äripäevale teadaolevalt avaldatakse Harju Elektri tulemused neljapäeval või reedel.

Harju Elektri puhul oleks vaja rääkida sellest, kuidas ettevõtte väärtust hinnatakse, kuna esmapilk võib olla eksitav. Arvan, et osa investoreid vaatab ilusat kasuminumbrit, kuid ei süvene numbritesse piisavalt. Kasum on ju iseenesest väga ilus ja kõikvõimalikud suhtarvud on tasemel, kuid ?kvaliteet? on kehv. Selle all pean ma silmas finantstulu, mis tekib PKC Groupi aktsiate tõusult. Kõik on hästi senikaua, kuni finantsinvesteeringu väärtus kasvab. Kuid mis juhtub, kui PKC aktsiate väärtus hakkab langema? Siis hakkab Harju Elekter saama kahjumit.

Kui palju võiks ikkagi Harju Elektri aktsiad väärt olla? Kõige lihtsam oleks PKC aktsiate väärtus ettevõtte bilansist maha arvata ja vaadata, palju teenivad ülejäänud üksused. Hetkel maksavad aktsiad Helsingi börsil 27 eurot, kogu 620 000 aktsia väärtuseks teeks see 262 mln krooni. Eilse sulgemishinna põhjal on Harju Elektri turuväärtus 621 mln krooni. Seega hinnatakse teisi üksusi 359 mln krooni eest. Eelmisel aastal teenis Harju Elekter 23 mln nn korralist kasumit. Kui nüüd arvutada hinna-tulu suhe, siis saame selleks 15,6. Oletades, et selle aasta kasum kasvab, muutub suhtarv veidi väiksemaks, kuid jääb oluliselt suuremaks kui Äripäeva aktsiatabelis avaldatud number.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing