Kolmapäev 7. detsember 2016

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Banaanide hind tõuseb ligikaudu poole võrra

Kristina Traks 07. mai 2004, 00:00

Puu- ja köögiviljade hulgimüüja OÜ Karlskroona tegevdirektor Janno Toming ütles, et banaane ootab mitte väiksem kui 30protsendine hinnatõus. ?Räägitakse aga, et hind võib tõusta rohkemgi, kuni 50 protsenti,? sõnas Toming. ?Meie müük väheneb hinnatõusu tõttu kindlasti ja ilmselt ka kasumid vähenevad.?

ASi Bambona tegevdirektor Avo Tints sõnab, et kohe banaanide hind ei tõuse, sest laod on kaupa täis tollitud, kuid pikemas perspektiivis on hinnatõus paratamatu. ?On ju suur vahe, kas banaanid tollitakse sisse 2 või 12 krooniga, sealt see hinnatõus tulebki,? ütles ta.

Tints ennustas ka banaanide müügi vähenemist, sest kindlasti on inimesi, kes hinnatõusu välja ei kannata.

Hinnatõusu ei leevenda ka pisku kogus banaane, mille neli nn mittetraditsioonilist ettevõtet (OÜ Karlskroona, AS Rigual, AS Bambona/AS Vasfr Trade) saavad Eestisse tuua madalama tollimaksuga. Neli puuviljade importijat taotlesid küll soodustollimaksuga kvooti 7700 tonni praeguseks aastaks, kuid Euroopa Komisjoni otsusega saavad need ettevõtted madalama tollimaksuga tänavu Eestisse tuua veidi alla 2000 tonni banaane. See kogus on viiendik keskmisest aastasest banaanide tarbimisest.

Põllumajandusministeeriumi kaubandusbüroo peaspetsialisti Kalle Nõlvaku sõnul on just need ettevõtted kuulutatud mittetraditsioonilisteks, kuna Eestis polegi rohkem firmasid, kes selle tegevusalaga tegeleb. ?Üks firma oli veel, kuid tema loobus ise soodustollimaksuga kvoodi taotlemisest,? sõnas Nõlvak.

Et madalamale tollimaksule ?ligi pääseda?, ei piisa aga lihtsalt mittetraditsioonilise staatuse saavutamisest. Selle nädala teisipäevast kuni eilseni pidid ettevõtted põllumajanduse informatsiooni ja registrite ametile esitama vastava taotluse ning maksma ära tagatise. Tagatise suuruseks on 150 eurot ehk 2340 krooni tonni kohta.

Kui nüüd mõni uus ettevõtja soovib alustada banaanide importimist ning saada selleks sooduskvooti, siis see on Nõlvaku sõnul esialgu võimatu, sest sooduskvoodi saamise eeltingimuseks on import eelnevatel aastatel. ?Uuel tegijal jääb alati võimalus osta banaane mittetraditsioonilise ettevõtte käest,? ütles Nõlvak. ?Tarbija jaoks tähendavad aga sellised muudatused kaubanduses kahtlemata hinnatõusu.?

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing