Eestis vaid käputäis suuri ettevõtteid

Kristina Traks 11. mai 2004, 00:00

Nimelt on ELi klassifikatsiooni järgi väike- ja keskmise suurusega ettevõtted need, kelle bilansimaht on kuni 420 miljonit krooni, aastakäive maksimaalselt 625 miljonit krooni ning töötajaid kuni 250.

ELi standardite mõõtu suurettevõtteid leiab Äripäeva 2002. aasta käibe edetabelist 53. Suured ettevõtted ELi mõistes on näiteks infrastruktuuriettevõtted Eesti Energia, Eesti Raudtee, Elion, Tallinna Sadam, mõlemad suured pangad, kaubandusettevõtetest näiteks Kesko Food, Stockmann, Tallinna Kaubamaja. Tööstusettevõtetest on ELi mõistes ?suure? nime välja teeninud näiteks Norma, Kreenholm, Rakvere Lihakombinaat, Rannila Profiil, ES-Sadolin.

Käivet arvestades ei mahu suurettevõtete hulka Eesti üks suuremaid eksportööre Elcoteq Tallinn (2002. aasta käive 553 miljonit krooni), Eesti rõivatööstuse lipulaev Baltika (485 miljonit krooni), Tartu Õlletehas (406 miljonit krooni), Kalev (347 miljonit krooni) jpt.

?Kalevi igapäevatöös ei muutu sellest liigitusest midagi,? lausus ASi Kalev turundusjuht Alar Pink. ?Oleme teadlikud sellest, et ettevõtte turuosa ELis on ilmselt nullilähedane ja et ees seisab suur ning lai tööpõld.?

Töötajate arvu järgi suuri ettevõtteid on statistikaameti andmeil siiski rohkem. Nimelt tegutses 2002. aastal Eestis 149 ettevõtet, milles töötas enam kui 250 inimest. Keskmise suurusega ettevõtteid (töötajaid 50?250 inimest) on statistikaameti andmeil 1145 ja väikeettevõtteid (kuni 50 töötajat) 33 217.

Sarnaselt Eestiga on ka lõunanaabritel lätlastel vaid käputäis ettevõtteid, kes ELis suure firma mõõdu välja annavad. Läti äriregistri andmeil on seal 100 ettevõtet, mis mahuvad suurettevõtete kategooriasse, rõhuv enamus lätlaste suureks peetud ettevõtteid aga muutus ELi standardite järgi mikro- või väikeettevõtteks. Lätlased ise defineerisid varem suurtena ettevõtteid, millel on vara vähemalt 23,7 miljoni krooni eest ja käive vähemalt 57 miljonit krooni aastas.

Kohalikud ettevõtjad, kes eurostandardite järgi nüüd väikseks kvalifitseeruvad, ei tohiks siiski meelt heita, sest 99% ELi ettevõtetest on just väiksed ja keskmise suurusega ning keskmises ELi firmas töötabki vaid kuus inimest.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 14:26
Otsi:

Ava täpsem otsing