Briti jalgpall Lillekülas

Tiit Reinart 21. mai 2004, 00:00

Hakkaski juba vägisi kummitama hiljutine raudreegel, et Eesti mängib hästi tugevate koondistega ja kehvasti nõrkadega. Paraku on mõlemal puhul tulemuseks kaotus.

Nüüd on Eestil taas võimalusi seda reeglit kas kinnitada või tühjaks tunnistada. Järgmisel neljapäeval joostakse Lilleküla murul vastamisi juba tunduvalt arvestatavama vastasega kui senistes kodumängudes tänavu, nimelt ?otimaaga.

Vutikultuuri ja -ajalugu meil ?otlastega võrrelda muidugi ei kannata. Seal aeti palli taga juba siis, kui Läänemere kaldal alles piltlikult öeldes rattadki kandilised olid. Esimene konkreetselt dateeritud vutimat? peeti sealmaal 1867, samal aastal loodi ka esimene klubi. Esimese maavõitluse aastaaarvuks annavad teatmeteosed 1872: Inglismaaga tehti Glasgow?s väravateta viik. Järgmisel aastal panid ?otlased Londonis oma ülemvõimu maksma ja inglasi võideti 4:2. Hoolimata oma aukartustäratavast vutiajaloost, on ?otlased teatud mõttes meiega sarnased. Ka neid iseloomustab suurepärane mäng tugevate vastaste vastu ja teinekord täielik läbikukkumine nõrgemate vastu. Nii et võik loota suhteliselt tasavägist mängu. Mais tulnud uue FIFA riikide edetabeli järgi on küll Eesti taas kahe koha jagu kukkunud ja ?otlaste 63. koha vastu on meil praegu panna 71. Ent nagu näitas mäng Põhja-Iirimaa vastu, ümmargune jalgpall FIFA reitingutest suurt ei pea. Eesti on ?otimaaga vutimurul kohtunud kuuel korral. Esmakordselt 1993. aastal, kui meie reiting jalpallimaailmas pea olematu oli, näitasid ?otlased meile tulemustega 4:0 Kadriorus ja 5:1 Aberdeenis, kuidas jalgpalli mängitakse. Mõne aja pärast, järgmise MMi valiktsükli ajal, üritasid ?otlased juba mänguta võita. Vutisõbrad mäletavad tollast tsirkust ja protestimist Kadrioru staadioni valgustuse pärast. Asi päädis siiski kohtumisega neutraalsel pinnal ? 0:0 oli mängu tulemus Monacos. Kaks korda oleme veel ?otlastega viiki mänginud: 1998. a Edinburghis jäi seis 3:3 ja 1999 Kadriorus 0:0, 1997 kaotasime Kilmanrockis 0:3.

Hooajal 2003/2004 (pluss kaks EMi valikmängu 2002) on ?oti koondis saanud üheksa kaotust, neli viiki ja neli võitu. EMi valikturniiris ei suudetud võõrsil Fääri saarte vastu, keda Eesti korduvalt võitnud on, rohkemat 2:2 viigist (kodus võideti 3:1). Kodus suudeti võita näiteks Hollandit 1:0, see-eest Hollandis jäädi alla 0:6.

Tänavused mängud on ?otimaa seni kaotanud (maavõistlused: Walesi vastu 0:4, Rumeenia vastu 1:2 ja Taani vastu 0:1), ent ehk ihkavad kildikandjad seda enam 2004. aasta esimest võitu Lillekülas. Näeme neljapäeval kell 21.30! Ja torupillid hüüdma!

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 09:24
Otsi:

Ava täpsem otsing