Euroopas tõusid naftakompaniid

Tõnis Oja 01. juuni 2004, 00:00

Euroopa aktsiaturud olid eile kerges plussis eelkõige tänu naftakompaniide aktsiatele, mis nautisid Saudi Araabia pantvangidraamast tingitud nafta hinna tõusu.

Kauplemine oli tavapärasest tagasihoidlikum, sest paljudes Euroopa riikides (muu hulgas Suurbritannias, Taanis, Rootsis, Norras ja ?veitsis) ning USAs olid aktsiaturud pühade tõttu suletud. Ka börsidel, mis olid avatud, oli kauplemisaktiivsus vaid murdosa tavapärasest. Näiteks Frankfurdi börsil oli keskpäevaks käive vaid 4 protsenti viimase kuue päeva keskmisest käibest, teatas uudisteagentuur Bloomberg.

Kuna pühad olid nii Londonis kui ka USAs, ei saadud ka adekvaatset pilti nafta hinna reageeringust Saudi Araabias nädalavahetusel toimunud pantvangidraamale. Tokyos, mis on Aasia suurim energiakandjate tulevikutehingute börs, kallines nafta 2,3 protsenti.

Itaalia naftakompanii Eni SpA aktsia ja Prantsuse Total SA aktsia hinnad kerkisid protsendi võrra. Nimetatud kompaniid on Euroopa naftaettevõtete hulgas suuruselt kolmandal ja neljandal kohal. 60 protsenti Royal Duch/Shellist omava Royal Duch Petroleum Co aktsia kallines samuti protsendi võrra.

Teiseks tooniandjaks Euroopas oli Itaalia suurim tootmiskontsern Fiat, mille nõukogu valis pärast Umberto Agnelli surma uueks juhatuse esimeheks Ferrari juhi Luca Cordero di Montezemolo. Ehkki analüütikud peavad Montezemolot heaks valikuks, langes aktsia hind päevasiseselt 3,6 protsenti, 5,59 euroni, sest senise tegevjuhi Giuseppe Morchi lahkumine oli selge protestiaktsioon.

Agnellide perekonda jäi Fiati juhatuses esindama Umberto 28aastane vennapoeg Andrea, kes sai ka kontserni nõukogu liikmeks. Agnellide perekonnale kuulub 30 protsenti Fiati kontsernist.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing