Pantvangidraama kergitas naftat ja kulda

Tõnis Oja 01. juuni 2004, 00:00

Juba kolmas terrorirünnak Saudi Araabia välismaiste naftafirmade töötajate pihta viimase kuu jooksul kergitas eile nii nafta kui ka kulla hinda. Tõsi, adekvaatset reaktsiooni pantvangidraamale on oodata alles täna, sest eile olid peamised finantsturud pühade tõttu suletud.

Tokyo kaubabörsil kerkis nafta hind 2,3 protsenti. Tokyo ei ole aga nafta hinna puhul suunanäitajaks, vaid pigem liigub sealne hind Londoni ja New Yorgi sabas. Viimased kaks on maailma suurimad naftabörsid, mille hind on ka musta kulla nn maailmaturuhinnaks.

Kullauntsi hind kerkis 2,17 dollari võrra, 395,82 dollarini. Väärismetalli hind kerkib tavaliselt poliitiliselt pinevatel ja muudel ebastabiilsetel aegadel.

Täna peaks nafta hind siiski tõusma. Ehkki terrorirünnakud pole naftatarneid seni katkestanud, on pantvangidraama regiooni ebastabiilsust suurendanud. Eelmine kord kerkis nafta hind analoogse rünnaku tagajärjel kahe dollari võrra barrelist. Juba praegu hinnatakse nn terroripreemiat nii Saudi Araabias kui ka Iraagis kuuele kuni kaheksale dollarile barreli kohta. Maailma juhtiva naftatootja Saudi Araabia kaal ülemaailmses tootmise-tarbimise bilansis muutub üha olulisemaks.

Nafta hinna tõusu leevendamiseks oleks hädasti vaja nafta tootmist suurendada. Saudi Araabia on üks väheseid riike maailmas, kellel on võimsusi naftatoodangu suurendamiseks praeguselt 8,5 miljonilt barrelilt ööpäevas 10 miljonile barrelile.

Naftat Eksportivate Riikide Organisatsioon (OPEC) nõustub arvatavasti sel nädalal tõstma toodangukvoote 2 miljoni barreli võrra ööpäevas. Uudisteagentuuri Bloomberg teatel on praeguse seisuga toodangu suurendamise vastu vaid Venezuela.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing