Tele2 tahab TeliaSonera eest riigiosaluse ära napsata

ÄP 01. juuni 2004, 00:00

Riik võib rahandusminister Taavi Veskimägi isikus rahulikult oodata paremat hinda oma osalusele Eesti Telekomis. Riigi näpud pole põhjas, et peaks kohe esimesele pakkujale oma vara müüma. Lisaks on TeliaSonerale, kes pakkus aktsionäridele 111,3 kr aktsia eest, tekkinud konkurent - Tele2 ihaldab samuti Telekomi.

Tele2 on oskuslikult kasutanud ära Telekomi suuromaniku TeliaSonera ja Eesti riigi vahel tekkinud eriarvamusi Telekomi aktsiate müügil ning Tele2 tegevuse tulemusel võib luhtuda TeliaSonera kavatsus omandada Telekomis enamusosalus.

?Meie konkurendid ajavad vett segaseks, sest nende huvides on tõmblemine kahe omaniku vahel. Käib psühholoogiline vägikaikavedu ettevõtete vahel ja ma ei usu, et see on tõsiseltvõetav pakkumine,? kommenteeris Tele2 pakkumist eilses Äripäevas Eesti Telekomi juhatuse esimees Jaan Männik.

Männiku suhtumist võib mõista: me ei tea tegelikult Tele2 pakkumise hinda, seega võiks arvata, et Tele2 pakkumise taga on lihtsalt soov oma konkurendi kavatsustele vesi peale tõmmata. Samas kinnitavad mõlemad osapooled, nii Tele2 kui Veskimägi, pakkumise olemasolu, ning erinevalt TeliaSonerast ei pea Tele2 hinda avalikustama.

Võimalik, et TeliaSonera magas õige hetke Eesti riigile parema pakkumise tegemiseks maha. Nüüd tuleb tal tahes-tahtmata hinda kergitada, kui tal on endiselt huvi Telekomi vastu. Toimetus usub, et TeliaSonera huvi pole kahanenud.

Vähemalt eile tööpäeva lõpuks ei olnud TeliaSonera teatanud, et loobub 85protsendilise osaluse taotlemisest. Ilma riigi 27,2protsendilise osaluse ostmiseta ta seda kokku ei saa.

Tele2 plaanide õnnestumises - riigi osaluse omandamise kõrval on juttu olnud 100% aktsiate omandamisest - kahtlevad nii mõnedki analüütikud. Tõepoolest, Telekom on Tele2 jaoks päris suur tükk: Telekomi turuväärtus on 15 miljardit krooni. Tele2 enda käive möödunud aastal oli 63 miljardit ja kasum neli miljardit krooni.

?Tele2 ei mõtleks ju pakkumist teha, kui sellel mingit võimalust õnnestuda ei oleks,? märkis ka konkurentsiameti peadirektori asetäitja Aini Proos eilses ÄPs.

Samas - et konkurendi plaane rikkuda, piisab Tele2-le ka ainult riigi osalusest ehk põhimõtteliselt võib jutt olla umbes viiemiljardilisest tehingust.

Igal juhul ei ole Tele2 huvides oma suurima konkurendi tugevnemine. Kui TeliaSonera saaks Eesti Telekomis soovitud osaluse kätte, hakkaksid nad konsolideerima Balti riikide turge, see võib tuua siia täiendavat knowhow?d, vähendada toodete hindu, väitis eilses lehes üks anonüümseks jääda soovinud analüütik. Tele2-l on seda raskem nendega siinsel telekomiturul võistelda.

TeliaSonera pakkumine kestab 10. juunini. Pärast seda saab TeliaSonera enamusosaluse siiski omandada - börsilt aktsiaid ostes, kuid vetoõigust sellega ta ei saavuta.

Tele2 pakkumine näitab õigupoolest, et Eesti riigil pole oma Telekomi-osaluse müügiga kuhugi kiiret, selle vastu tunneb huvi rohkem kui üks ostja. Kui juhtub, et kõik pakkujad teatavad, et nad ei ole riigi osalusest huvitatud, kukub Telekomi aktsia hind ja riigi osaluse väärtus kahaneb. Tele2 aga väljub sellest võitlusest igal juhul kasu lõigates, tasuta reklaam tuli pealekauba.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing