Telekom kukkus tehnilistel põhjustel

Alvar Jõgeva 04. juuni 2004, 00:00

Tallinna börsil kukkus Eesti Telekomi aktsia eile 8,61%, peamiselt dividendi saamise õiguse kadumise tõttu.

Eesti Telekomi aktsial eile enam õigust dividendidele polnud ja üldjuhul aktsia langeb sellisel juhul dividendi ehk antud juhul 8 krooni võrra. Siiski fikseeriti languseks 9,71 krooni, mille põhjuseks on ettevõttele lisanduv tulumaksukohustus dividendide maksmisel. Nimelt peab ettevõte rohkem raha välja käima kui 8 krooni iga aktsia pealt aktsionäridele ? lisaks tuleb maksta dividendide tulumaksu. Seega on suurem langus põhjendatud.

Eile hommikul langes Telekomi aktsia esimese tehingu käigus 15%. Tegu oli siiski pigem eksitusega ja tehing hiljem ka tühistati. Nimelt soovis üks investor müüa Telekomi aktsiaid turuhinnaga juba esimesel minutil, kuid selleks ajaks polnud maaklerid sisestanud veel ühtegi ostuorderit. Seega muutus tehing parimaks müügiorderiks 15% võrdlushinnast madalamal tasemel, investorile siiski liiga ei tehtud ja tehing tühistati. Üldiselt ei tasu kaubelda turuhinnaga börsipäeva alguses, sest paljud orderid pole veel turule jõudnud ja lõpptulemusena tehakse tehing ebasoodsama hinnaga.

Eesti Telekomi aktsia eile hiigelkäivet ei näidanud, ilmselt liiguvad maksude optimeerimise eesmärgil omandatud suured aktsiakogused tagasi börsiväliselt või lähemate päevade jooksul. Aktsia käive oli 16 mln krooni, mis tagas Eesti Telekomile ka käibeliidri tiitli.

Lisaks Eesti Telekomile näitasid suuri ?liikumisi? lisanimekirja aktsiad. Nagu tavaliselt, polnud tegu suure ostu- või müügihuviga, vaid pigem juhuslike tehingutega, mis sooritati turuhinnaga. Kuna aktsiate ostu- ja müügihinna vahe on lai, on suured muutused kerged tulema. Näiteks tõusis Kalevi aktsia üle 15% ja Saku Õlletehase ja Rakvere Lihakombinaadi aktsia langesid vastavalt 5,8% ja 4,7%. Põhinimekirjas tõusis samal põhjusel Kaubamaja aktsia ligi 8%.

Sellise olukorra lahenduseks on limiithinnaga orderid, millega saab investor ise soovitud hinnaga aktsiaid osta või müüa, kuid selleks peab väikese aktiivsuse puhul tihti tükk aega ?istuma? ostu- või müügipoolel.

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 14:30
Otsi:

Ava täpsem otsing