EPL: Tuhanded hääled lähevad valimistel kaduma

07. juuni 2004, 08:05

Ehkki Eestis pole elukoha registreerimine kohustuslik, lähevad valimistel arvesse ainult nende inimeste hääled, kes on registrisse kantud.

Eestis on 17 000 valimisealist kodanikku, kelle häält ei loeta, kuna nad pole enese elukohta registreerinud.

Eesti Päevalehe poole pöördunud hääleõiguslik kodanik käis parlamendivalimiste ajal eelhääletusel, pärast kontrollides selgus, et tema sedel oli lihtsalt rikutuks tunnistatud.

Ta saatis ka kirja õiguskantsler Allar Jõksile, kuid vastust ei saanudki.

Vabariigi valimiskomisjoni sekretariaadi juhataja Mihkel Pilvingu sõnul võib olla tegemist juhtumiga, kus valija pole valijakaarti saanud ja eeldab, et ta on valijate nimekirjas. ?Viimasel ajal on olnud väga palju juttu sellest, et kõik isikud peavad määratlema oma elukoha rahvastikuregistris. Kes seda ei tee, selle häält ei saa vastavalt seadusele valimistel arvestada,? lausus Pilving.

Ühekordse hääletamise tagamiseks näeb valimisseadus ette, et hääletada saab inimene, kes on kantud valijate nimekirja. ?Valijate nimekirjad koostab siseministeerium rahvastikuregistri alusel. Ka väljaspool elukohta hääletamisel saadetakse antud valija hääletamissedeliga ümbrik valija elukohajärgsele jaoskonnakomisjonile, kes kontrollib, kas valija on kantud valijate nimekirja,? märkis Pilving. ?Kui valijat nimekirjas pole, ei saa ka tema häält arvestada.?


Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing