Kraft kaebas maksuameti nõude andmeid esitada kohtusse

Peeter Raidla 11. juuni 2004, 00:00

Eile Tallinna halduskohtus Krafti esindanud advokaat Vaido Põldoja viitas oma kaebuses sellele, et ehkki uurimise all on üksnes Kraftiga seotud offshore-firma Vermar Finances Ltd tehingud aastail 1997?1999, soovib maksuamet saada õiendeid ja väljavõtteid kõigi Gunnar Kraftile kuuluvate panga- ja väärtpaberikontode, kinnis- ning vallasvara kohta.

Kõnealuseid andmeid nõudis Kraftilt Põhja maksekeskus oma 2003. aasta 6. novembri korraldusega ning maksu- ja tolliamet oma 2004. aasta 5. veebruari vaideotsusega. Uuritaval perioodil tegutses Kraft algul Eesti Investeerimispanga ja seejärel Optiva Panga nõukogu esimehena.

Põldoja toonitas, et vara omamine ei saa iseenesest olla maksukohustuse tekkimise aluseks. Pealegi sisaldavad nõutud õiendid ja väljavõtted ka eraelulisi andmeid, mis pole ega saa kuidagi olla seotud firmaga Vermar Finances.

Põldojale oponeerinud maksu- ja tolliameti maksuõigustalituse peajurist Marilin Mihkelson ütles, et uurimise all ei ole sugugi üksnes firmaga Vermar Finances seotud tehingud, vaid kõik Krafti kui eraisiku tulud aastail 1997?1999. Mihkelson leidis, et kui jutt käib füüsilise isiku tulude-kulude üldkontrollist, siis kuidas on üldse võimalik seda kontrolli läbi viia, kui maksuhalduril puudub ligipääs kõikidele andmetele. Mihkelsoni sõnul ei huvita maksuhaldurit mitte niivõrd isikule kuuluv kinnisvara, kuivõrd selle soetamiseks kulutatud miljonite seaduslikkus.

Põhja maksukeskuse õigustalituse juhataja Gerly Kask lisas, et maksuhalduril peab olema selgus, milline vara kuulub kontrollitavale isikule ning millist vara ta on omandanud ja võõrandanud.

Maksuameti esindajad viitasid muu hulgas sellele, et Kraft on firma Vermar Finances kontolt korduvalt sularaha välja võtnud, kuid neil puudub informatsioon selle kohta, mis on sellest rahast edasi saanud. Samas on Kraft maksuametile esitanud õiendi vaid kahe sularaha väljavõtu tehingu kohta. Muudest selgitustest on Kraft seni hoidunud.

Kask tõdes, et otse pankadelt saadud andmetele tuginedes on maksuamet teinud firmaga Vermar Finances seoses Kraftile otsuse täiendava maksu määramise kohta. Konkreetsetest summadest eile kohtus juttu ei olnud.

Tallinna halduskohtu kohtunik Dagmar Maastik avaldas kohtuvaidluse käigus arvamust, et maksuametil ei tohiks olla mingit pistmist isikute varaga, mille nad on omandanud näiteks 10 või ka 25 aastat tagasi, ning viitas muu hulgas sellele, et maksuameti korralduse ja vaideotsuse sõnastus ei ole üheselt mõistetav. Oma otsuse langetab kohtunik Maastik 18. juunil. Ta nentis samas, et lõpliku selguse asjas toob siiski ilmselt alles riigikohtu lahend, sest sellekohast kohtupretsedenti pole Eestis veel loodud.

Äripäevale teadaolevalt on maksuamet teinud analoogseid korraldusi ka mitmele teisele Eesti ärimaastiku tipptegijale.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 14:32
Otsi:

Ava täpsem otsing