Pühapäev 19. veebruar 2017

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Jalgpall elustab Portugali

Tõnis Arnover 14. juuni 2004, 00:00

Kõik see, mis Euroopa kiireima majanduskasvuga Balti riikidel on veel ees ? näiteks ELiga liitumisest saadav arengukiirendus, on Portugalil juba selja taga. Riigi SKP kahanes mullu 1,3%, mis oli halvim tulemus kogu Euroopas.

Hullemgi veel, kunagi Portugali odava tööjõu jahil kohale tulnud välisfirmad on massiliselt hakanud siirduma parematele jahimaadele, Ida- ja Kesk-Euroopasse ning Aasiasse, mille tagajärjel on töötus kerkinud enneolematult kõrgele, 6,4% tasemele. Kui sellele lisada veel paremtsentristliku valitsuse karmid kokkuhoiuabinõud pärast sotside priiskamist, sealhulgas jalgpallipeo ettevalmistamisel, siis on selge, miks portugallased tujust ära on.

Tõepoolest, jalgpalli arvel portugallased koonerdanud küll ei ole. 23päevase võistluse ja 31 mängu tarvis on ehitatud seitse uut staadioni ja rekonstrueeritud kolm vana. Kokku on see läinud maksma ei rohkem ega vähem kui 12,5 miljardit krooni. Kui lisada kõik võistlustega seotud infrastruktuuriprojektid, on arve 78 miljardit krooni.

Esimesed võidud on Portugalil juba käes. Liiga suurejooneliselt ette võetud staadionide ehitamise tõttu oli Euroopa jalgpalliföderatsioonil UEFA alles hiljaaegu tõsiseid kahtlusi nende õigeaegses valmimises, mistõttu jalgpalliliit ähvardas osa mat?e pidada Hispaanias. Kuid staadionid said valmis õigel ajal ja on väga kaunid ning moodsa disainiga, kuna neid projekteerisid riigi parimad arhitektid. Lisaks võitis Portugali klubi Porto EMi künnisel Euroopa meistermeeskondade karika. Missugune hea häälestus suurvõistlusteks!

Portugallased panevad oma kõigi aegade suurima ja kaalukaima spordivõistluse korraldamisele väga suuri lootusi. EMile oodatakse poolteist miljonit väliskülalist, lisaks prognoositakse võistlustele 200 riigis üheksamiljardilist vaatajaskonda, mis on Portugalile haruldane enesereklaami võimalus.

Kuid kõige tähtsam on muidugi mäng ise. On ju portugallased Euroopa brasiillased ? nende jaoks on jalgpall vähemalt sama kaalukas kui elu ise, kui mitte veel kaalukam. Seda tõestab kasvõi asjaolu, et riigi suurima levikuga lehed on jalgpallilehed.

Võit, mis pole sugugi võimatu, annaks neile tohutu energialaengu, millest peaminister Jose Manuel Barroso loodab tõusu kogu majandusele. Samas võib ette kujutada, mida tähendaks rahvusmeeskonna kehv esinemine kodus, seda võiks ehk võrrelda ainult argentiinlaste põrumisega MMil, kui riik ägas rängas majanduskriisis.

Portugal tahab maailmale tõestada, et on poole sajandi pikkusest diktatuuriseisakust ja sellele järgnenud revolutsioonilistest segadustest välja tulnud moodsa, mõtleva ja areneva riigina, ning jalgpall on selleks tema jaoks parim võimalus.

Pall on mängu pandud, võistlus on lahti läinud!

  • Tiit Reinart:
    C-alagruppi, kes täna esimesed mängud peab, peetakse suhteliselt ühtlaseks. Ehk veidi teistest kõrgemal on Itaalia. Seda raskem on esimene mäng Taani jaoks, kellel enne turniiri peetud viimased sõprusmängud aia taha läksid. Sestap pakuks täna esimeses mängus võitu Itaaliale. Samas ei tohiks Itaalia mängustiili arvestades skoor tulla eriti suur.

Teises mängus on favoriit Rootsi, kelle koondise head vormi näitab kasvõi 1:0 võit hiljutises sõprusmängus Inglismaaga. Bulgaariat peetakse alagrupi autsaideriks, mis aga ei tähenda, et ta üllatada ei võiks.

�rip�ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing