Baltimaid ootab rahvusvaheliste kinnisvarainvestorite invasioon

14. juuni 2004, 10:45

Balti riikidesse tulevad kinnisvaraarendajad hilinemisega, kuna väike turg ja vähene tootlus polnud seni investorile piisavalt intrigeeriv.

Nii ütles täna kinnisvarakonverentsil 'Eye on the Baltics' Austria kinnisvaraarendaja Immofinanz Corporate Finance tegevdirektor ja endine EBRD kinnisvara osakonna direktor Edgar Rosenmayr.

Võrreldes Lääne-Euroopaga olid Ida-Euroopa kinnisvarafondide tegevusnäitajad küll keskmisest paremad, mõnedel juhtudel isegi väga head, aga seda toetas pikaajaliste laenude hea kättesaadavus ja refinantseerimise võimalus, meenutas Rosenmayr. 'Tänasel päeval, kui mõned varasemad fondid püüavad ära kasutada esimesena väljumise võimalust, on tekkinud uute ja suurte investorite huvi siseneda turule mastaapselt. Samas tootlus on langenud ühekohalise numbri tasemele, mõnikord isegi 8 protsendini, mis ei ole jätkusuutlik ega kasulik. Sama tootlusega on võimalik saada kinnisvara palju likviidsematel turgudel nagu näiteks Saksamaa,' rääkis Rosenmayr.

Miks Baltimaad on seni jäänud arendustegevusest kõrvale, kuigi Ida-Euroopas on lääne investeerimisfirmad ammu kanda kinnitanud?

Rosenmayr-i sõnul näitab see, et fondid otsustasid Baltimaadest välja jääda, kahte asja: esiteks saadi aru, et edu saavutamiseks peab olema kohapeal esindaja. Teiseks on turud nii väikesed, pole kiiresti võimalik kriitilise massini jõuda, et investeeringut õigustada.

'Fondid oleks pidanud võtma liiga suure riski ja hakkama ise arendusega tegelema, seda aga fondid teha ei taha,' ütles Rosenmayr. 'Viimase 5 aasta jooksul pole tootluse vahe Balti riikide ja Kesk-Euroopa vahel olnud piisavalt suur. Siiski, turgude küllastumisel Kesk-Euroopas on Balti riigid ja Slovakkia muutunud investorile meelepärasemaks, oodatakse hinnatõusu, eeliseks ka soodne maksurezhiim, madalad palgad, hea ettevõtluspoliitika.'

Suurenev investorite huvi toob kaasa suurema likviidsuse ja vähendab tootlust, kuid samab jääb tootlus ikkagi Kesk-Eurooopast suuemaks. Kui puuduvad laiaulatuslikud investeerimisvõimalused, tulevad väiksemad ja paindlikumad fondid, kes tunnevad turgu ja võivad pakkuda häid portfelle, lisas Rosenmayr.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing