Moskva börs liigub omasoodu

Alvar Jõgeva 15. juuni 2004, 00:00

Venemaa turg pakkus häid teenimisvõimalusi, kui maailma turud langesid, ent praeguseks on olukord muutunud, kirjutas Bloomberg. Tõus kestis kuni selle aasta alguseni, aprillis aga hakkasid aktsiate hinnad kukkuma. Investoreid hirmutas Jukose suur maksunõe. Taas ilmutas end poliitiline ebastabiilsus, mis aga hirmutab välisinvestoreid.

Moskva börs on viimastel aastatel rallinud, kuna tundus, et turg on poliitilistest probleemidest üle saanud, samuti paranes majanduslik olukord. Moskva börs tegi põhja 1998. aastal, mil RTS-indeks oli 38 punktil, selle aasta aprillis tegi RTS uue tipu ? 781 punkti. Praeguseks on indeks tipust kaotanud peaaegu 30 protsenti ja selleks kulus vaid kaks kuud.

Moskva börs on alati palju kõikunud ja seda on näha ka põhja ja tipu vahest ning viimase kahe kuu liikumisest. Selline börs ei sobi kõigile, investor peab taluma kõrgemat riski, kuid ka tootlus võib oluliselt suurem olla.

Maailmas on majandus hakanud kosuma, samuti on tõusnud aktsiaturud, kuid Venemaa börs ei kerki, vaid kukub. Kohalikud investorid leiavad, et turg on ülemüüdud ja börs peaks taas tõusule pöörduma. Arvatakse, et tegu on korrektsiooniga, mida on ka varem ette tulnud.

Üheks languse põhjuseks on kindlasti Jukose aktsia. Jukosel ja teistel naftagigantidel on oluline osakaal indeksis, mis on turgu langetanud. Varem Venemaa kõige läänelikumaks naftafirmaks peetud Jukose aktsia on kvartaliga kaotanud rohkem kui poole oma väärtusest. Investorid kardavad, et Jukose 3,4 mld dollari suurune maksunõue võib ettevõtte pankrotti ajada.

Langenud on ka teiste ettevõtete aktsiad. Näiteks Venemaa telefonioperaatori Rostelekomi aktsia on kaotanud oma väärtusest viiendiku, kuigi ettevõtte majandustulemused on märgatavalt paranenud.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 14:32
Otsi:

Ava täpsem otsing