Neljapäev 8. detsember 2016

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Dollari toibus kukkumisest

Alvar Jõgeva 17. juuni 2004, 00:00

Dollari kurss toibus üleeilsest kukkumisest, sest paljud investorid uskusid, et eelmine langus oli liiga suur.

Üleeile läbis dollar enam kui kahe nädala suurima kukkumise euro suhtes. Kukkumise põhjuseks oli USA tarbijahinnaindeks, mis näitas väiksemat kasvu kui osad kauplejad ootasid. See aga suurendas tõenäosust, et USA keskpank (Fed) tõstab intresse veidi aeglasemas tempos. Inflatsioon on põhiline näitaja, mille põhjal Fed oma intressitõstmise otsused teeb. Kuigi intresside tõstmisega majanduskasv aeglustub, õnnestub inflatsiooni kontrolli all hoida. See peaks aga tagama mõnevõrra aeglasema, kuid jätkusuutliku majanduskasvu.

Kui majandus on tugev, siis reeglina valuutakurss tugevneb. Kuid investorid jälgivad hoolega ka intressimäärasid, näiteks Fedi intresside tõstmise puhul tõuseb USA hoiuste ja võlakirjade tootlus, mis toob kaasa raha liikumise dollarisse. Oluline on just intressimäärade vahe Euroopas ja suure lombi taga, millest sõltub millise riigi võlakirju osta. Hetkel on Euroopa Keskpanga baasintress on 2 protsenti Fedi 1 protsendi vastu. Kuid juba aasta lõpuks ennustatakse USA keskpanga intresside tõstmist 2 protsendi tasemele. Määravaks teguriks saab siin just inflatsioon.

Ühe euro eest tuli maksta eile kell 16.30 1,2060 dollarit, üleeine hilisõhtune kurss oli 1,2161, mis tähendab dollari olulist tugevnemist. Selles kvartalis on dollari kurss tugevnenud 2,2 protsenti euro suhtes. Jaapani jeeni vastu on dollar aga tugevnenud 5,6 protsenti. Dollar on tugevnenud selles kvartalis kõigi peamiste valuutade vastu, välja arvatud ?veitsi frangi vastu.

Eesti Pank fikseeris eile dollari kursiks kell 12 12,93 krooni. Päev varem maksis dollar täpselt 13 krooni.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing