Käibemaksuseadus poob transiiti

Anne Oja 18. juuni 2004, 00:00

?Tollilaos hakatakse varsti jalgpalli mängima,? kirjeldas musta stsenaariumi OÜ Mann Lines tegevjuht Tiit Arus.

?Olukord on katastroofiline, kui midagi kiiresti ei muutu,? lausus ASi Reval Logistik juht Kuno Väin. ?Kui praegu veel mõni ametnik noogutab, siis kolme aasta pärast tullakse kontrollima ja oleme kõik riigivargad ja kaabakad,? iseloomustas Väin väiksemate logistikaettevõtete käekäiku, kellele maksumuudatuste tegelik sisu pole veel kohale jõudnud ja kes seetõttu jätkavad äri varasemal viisil.

Lisaks tekkinud topeltkäibemaksustamisele ja Eestis osutatud teenuse kallinemisele on välismaised kauba teelelähetajad ning siinsetes tolliladudes edasimüüjad kohustatud uue seaduse kohaselt end maksu- ja tolliametis käibemaksukohustuslasteks registreerima. Riik nendelt müügitehingutelt maksutulu ei teeni, sest taasväljavedu toimub 0protsendilise käibemaksuga.

Transiidiettevõtete käive on hinnanguliselt 10?15 mld krooni aastas. Koos ekspedeerijate, sadamaoperaatorite ja transpordiettevõtetega sõltub käibemaksuseadusest ligikaudu 300 Eesti ettevõtte ja nende töötajate käekäik. Sadamaoperaatorite liidu uuringu kohaselt võib transiidimaht paari aastaga mitu korda langeda, kui mais jõustunud käibemaksuseadust tagasiulatuvalt ümber ei tehta.

Lisandunud kohustuste peale kehitavad välismaised tellijad õlgu ja suunduvad ükskõik millise teise riigi tollilattu, sest läbi Eesti kulgevat transiiti poovad reeglid on Euroopa Liidus erandlikud, ütlesid eile oma katusorganisatsiooni Eesti Ekspedeerijate Assotsiatsiooni nimel Äripäevaga rääkinud ettevõtjad. Nad lisasid, et tänavu mais kehtima hakanud käibemaksuseadus lõpetab valdava osa seaduslikult äri ajavate transiidiettevõtete tegevuse.

?Probleem pole Euroopa Liidus, vaid meie ametnikes,? ütles Eesti ühe suurema logistikateenuseid pakkuva firma ESTMA tegevjuht Allar Vaht. ?Meie ülesanne ei ole otsida seaduseauke, tahame teha oma tööd,? kommenteeris Vaht. ?Vajame poliitilist otsust.?

Ekspedeerijate sõnul on ebareaalne ka seadusesäte, mis maksustab 0% käibemaksumääraga kauba, mis eksporditakse 15 päeva jooksul vabatsooni.

CF&S Agentide ASi juhatuse liige Ants Ratas selgitas, et transportimisel ühest maailmajaost teise kasutavad tootjad ja müüjad vabasadamate ladusid, kus näiteks konteineritäis arvutiosi maha laaditakse, seejärel ostja soovi kohaselt komplekteeritakse ja järgmisse riiki edasi saadetakse.

Osa kaupa, nagu kakaooad ja teravili, veetakse loetud kuude jooksul pärast põldudelt koristamist tolliladudesse. Seejärel hakatakse neile alles ostjat otsima ja kogu kaup müüakse edasi aasta-paari jooksul.

  • Urmas Koidu, rahandusministeeriumi kaudsete maksude talituse juhataja:
    Põhimõtteliselt peab iga ettevõtja registreerima end käibemaksukohustuslaseks igas ELi riigis, kus ta kaupa müüb või teenuseid osutab. Selle põhimõtte sätestab ELi käibemaksu kuues direktiiv.

Ettevõtjad vaevalt registreerimiskohustuse tõttu teise riiki oma ettevõtluse viivad, see ei ole tõsiseltvõetav argument, selleks peavad olema ka mingid muud põhjused.

Registreerimiskohustus on ühekordne ja kui on tegemist tõelise ettevõtjaga (mitte nn riiulifirmaga), siis ei ole see protseduur keeruline, ei võta kaua aega ega ka ressurssi, seda tehakse tasuta.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 14:33
Otsi:

Ava täpsem otsing