Maasauna sobib puuküttel boiler

Kristo Mäe 22. juuni 2004, 00:00

?Sooja tarbevee saamiseks on tõepoolest erinevaid võimalusi ja ka seadmeid. Võib asetada ämbri kerisele või kasutada selleks kesküttesüsteemi katelt ja mahtboilerit,? nentis Lauri Rimmel LRF Private OÜst.

Arvatavasti on kõige lihtsam vahend, mille abil sooja vett saada, tavaline puudega köetav katel, millest soe vesi tuleb käsitsi mingi nõu abil ammutada.

Kui majja tuleb survevesi, siis saab sobivale puuküttega kerisele paigaldada surveboileri, milles ajab vee kuumaks keris. Kui survevett pole, siis pannakse boiler lihtsalt kerise kõrvale. Et aga sooja vett saaks ka muidu kui sauna tegemise ajal, siis on saada ka kahesüsteemseid keriseid, mille sees on elektril töötavad küttekehad. ?Siis ei pea sauna tegema, et sooja vett saada,? rääkis Saunamaailm OÜ vanemmüüja Kaio Koha.

Puuküttega boileri paigaldamise teeb mõnevõrra raskemaks asjaolu, et selle puhul on vaja korstnat, mille kaudu tekkinud suits välja juhtida.

Puuküttega boileritest veidi mugavamad, kuid see-eest ka kallimad pidada on elektriboilerid, mis jagunevad põhimõtteliselt kaheks: vertikaalseteks ja horisontaalseteks. Boilereid paigaldav eraisikust ettevõtja Andres Müür soovitab kasutada vertikaalset boilerit, sest horisontaalsel boileril jääb kolmandik veest soojendamata. ?Vertikaalne boiler annab mahu poolest rohkem välja,? nentis ta.

Kui majja tuleb gaasitrass, siis soovitab Müür kasutada vee soojendamiseks gaasiboilerit. ?Puudega on siiski ebamugavam,? nentis Müür. ?Kui elektriboiler kütab sooja vee ette, siis gaasiboiler kütab just nii palju kui vaja,? rääkis Müür. Tema sõnul ei lähe väikse veetarbimise korral vaja isegi mahutit, selle asemel soojendab põleti vajaliku veehulga käigu pealt. Lisaks saab selliselt gaasipõletilt panna hoonesse ka keskkütte.

Kuigi soojaveeboilereid on saada pea igas suuruses, piisab Andres Müüri sõnul keskmise suurusega sauna tavaliselt 100?150-liitrisest.

Korraliku 100-liitrise elektriboileri saab Andres Müüri sõnul kätte paari tuhande krooniga, puuküttega veesoojendajate (surveboiler või surveta) hinnad jäävad 1000 ja 3500 krooni vahele. Puuküttega veekatel, kust sooja vett tuleb käsitsi ammutada, on mõnevõrra kallim ? 4500 krooni.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 14:33
Otsi:

Ava täpsem otsing