Esmaspäev 20. veebruar 2017

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

TeliaSoneras jätkub käärimine

Sirje Rank 28. juuni 2004, 00:00

Põhjuseks väidetavad probleemid isikute tasemel, niisamuti kui napilt kolm kuud tagasi teise kõrgel kohal soomlase Tapio Hintikka sunnitud lahkumisel TeliaSonera juhatuse esimehe kohalt.

Nüüd küsivad soomlased omakorda, kas rootslasest kontserni juht Anders Igel on üldse õige mees TeliaSonerat juhtima ? kaks aastat tagasi Telia ja Sonera ühendamisel kokku lepitud agressiivne arengustrateegia on suures osas täitmata.

?Isikud, kes seda strateegiat edasi viisid, Tapio Hintikka ja Harri Koponen, on kõrvale lükatud,? ütles Soome endine teede- ja sideminister Kimmo Sasi ajalehele Helsingin Sanomat. ?Kui strateegia ei edene, tuleks kaaluda, kas Igel on õige mees firmat juhtima,? ütles Sasi. Agressiivse kasvu asemel on tegeldud saneerimisega.

Koponen, kes juhtis TeliaSonera rahvusvahelist haru, lahkub ametist 1. juulil. Tema vastutusalas olid muu hulgas TeliaSonera osalus Venemaa mobiilside operaatoris Megafon ja Türgi operaatorfirmas Turkcell ning Fintur, mis ühendab operaatorfirmasid Kaukaasia riikides. Koponeniga lahkub TeliaSonerast viimane tippjuht, kes kaks aastat tagasi Telia ja Sonera ühendamise teoks tegid.

?Mul on kahju, kuid pärast kaht aastat koostööd jõudsime Harriga järeldusele, et meil on erinev arusaamine strateegiast ning ettevõtte juhtimise printsiipidest,? põhjendas Anders Igel läinud nädalal Harri Koponeni lahkumist.

?Mind vallandati,? ütles Koponen Financial Timesile. Vallandamise järel saab Koponen kuus kuud veel palka ning vallandamistasuks 18 kuu palga, kokku 1,12 miljonit eurot.

Igel ei toonud ühtegi näidet erimeelsustest, kuid tunnistas iseloomude erinevust. Just viimast ning eri juhtimisstiile pidas kahe mehe halbade suhete põhjuseks TeliaSonera juhatuse esimees Tom von Weymarn. ?Koponen on dünaamiline, suudab mitut palli korraga õhus hoida ning teeb kiireid otsuseid. Igel on süstemaatiline, analüütiline ja püüab otsusteni jõuda konsultatsioonide tulemusena,? ütles ta ajalehes Helsingin Sanomat.

Soomlased kardavad, et Rootsi riigi kui suurima aktsionäri ja firma juhtkonna liigne ettevaatlikkus jätab TeliaSonera konkurentsis alla. ?Firmat asutades avalikustati suurte tähtedega, et TeliaSonera on kasvufirma,? ütles Tapio Hintikka. ?Eesmärk ei olnud teha TeliaSonerast mitte Rootsi, vaid rahvusvahelist firmat.?

TeliaSonera katsed Turkcellis ja Megafonis enamusosalust saada on seni ebaõnnestunud ning karile jooksis ka Eesti Telekomi ülevõtmise plaan. Viimasel kahel aastal on TeliaSonera aktsia liikunud allpool sektori keskmist. Omanikele on dividende makstud kitsilt, põhjendusel, et firma vajab raha suuremateks tehinguteks. Neid pole aga toimunud ja kapital seisab jõude. ?Aktsiale oleks paremini mõjunud Igeli lahkumine,? kommenteeris üks Londoni analüütik Kauppalehtile.

TeliaSonera rahvusvahelise haru etteotsa uut juhti ei võeta, vaid juhtimine korraldatakse ümber.

�rip�ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing