EPL: Justiitsministeeriumi registrikeskus võimaldas muuta võõraid andmeid

01. juuli 2004, 08:44

Justiitsministeeriumi registrikeskus, kus hoitakse elektroonilisel kujul firmade andmeid, oli eile ligi kolme tunni jooksul kõigile avatud.

Iga keskuse online-teenuse kasutaja võis soovi korral muuta ja täienda võõraste ettevõtete andmeid, kirjutas Eesti Päevaleht.

Eile pärast lõunat soovis üks firmajuht kinnitada elektroonilisel teel ettevõtte majandusaasta aruande. Pärast autoriseerimist tekkisid aga jamad ja aruande kinnitamine nurjus. Selle asemel sattus ta hoopis võõra firma andmebaasi.

Pärast info.eer.ee kodulehele minemist valis firmajuht autoriseerimiseks Hansapanga. See näitas korrektselt nime ja isikukoodi ning kinnitas need. Pärast seda suunati ta tagasi eer.ee-le kus talle avanes pääs võõra firma andmete juurde. Korralikult töötav programm võimaldab juurepääsu vaid isiku nimega seotud ettevõtete andmetele.

Programmivea tõttu avanes juurdepääs võõraste firmade andmetele. Ligipääseja oleks võinud kinnitada seal näiteks võõrale ettevõttele uue majandusaasta aruande või soovi korral lisada ka uusi aruandeid.

?Jah, oli küll midagi sellist. Märkasin seda umbes 14 ajal, kui tulid esimesed kõned,? ütles justiitsministeeriumi registrikeskuse informaatika osakonna juhataja Oleg Lissenko.

Pärast vea märkamist kutsus Lissenko kohale süsteemi programmeerinud Reaalsüsteemide ASi spetsialistid, kes parandasid ära kaks programmifaili. ?Parandasime, kuid sajaprotsendiliselt ei saa garantiid anda. Ootame tagasidet firmadelt,? lisas Lissenko veerand kuue ajal.

Kuidas selline viga juhtus, ei osanud Lissenko sõnul ka Reaalsüsteemide inimesed ütelda. Kuna viga jõuti alles kella viie ajal õhtul ära parandada, olid registri andmebaasid ligi kolme tunni jooksul avatud kõigile.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing