Teisipäev 6. detsember 2016

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Pankrotiohus Jukos ja rünnakud Iraagis põrutasid nafta hinna üles

Tõnis Arnover 07. juuli 2004, 00:00

Nädalavahetuse rünnakute järel Iraagi naftajuhtmetele on Lähis-Ida suuruselt viienda naftatootja Iraagi naftaeksport kahanenud sel nädalal poole võrra.

Teine ebakindlust lisav tegur on Jukose üha tõenäolisemaks saav pankrot, mida süvendab kreeditorpankade jäigenenud hoiak.

Jukos on prognoosinud oma selle aasta toodanguks 1,8 miljonit tonni barrelit päevas, mis on enam-vähem võrdne Iraagi ekspordiga. Viimastel päevadel on Jukos aga teatanud, et võib firma vastu rakendatud võimude aktsioonide tõttu olla sunnitud tootmise peatama.

Nende teadete mõjul kerkis nafta hind selle nädala algul maailmaturgudel pärast vahepealset langust tänu Iraagi re?iimi vahetumisele ja OPECi tootmiskvoodi suurendamisele nüüd taas kahe nädala kõrgeimale tasemele.

Eile tõusis Põhjamere Brent-nafta barrelihind Londoni börsil 37 dollarini, mis on ligi neli dollarit rohkem kui nädal tagasi.

Maailma finantsturgudel kardetakse, et kõrgel püsiv nafta hind võib õõnestada tärkavat majanduskasvu ning hoogustada inflatsiooni, mis võib sundida keskpanku tõstma intresse.

Nafta hind on ja jääb heitlikuks seetõttu, et maailma naftatootmises ei ole erilisi reserve, peaaegu kõik tootmisvõimsused on rakkes. Et ka nõudlus on pakkumisega tasakaalus, siis väikseimgi häire selles masinavärgis avaldab kohe mõju nafta hinnale, selgitas Soome õli- ja naftaliidu tegevdirektor Jarmo Nupponen.

Nafta hinna kõrgel püsimist mõjutab seegi, et selle alandamisest pole eriti huvitatud naftatootjate peamine ühendus OPEC, kes ei pruugi kvooti lubatud määral suurendada.

Kuigi OPECi ametlikult deklareeritud taotluseks on hoida barrelihind vahemikus 22?28 dollarit, nimetab selle tähtsaima tootja Saudi Araabia naftaminister Ali al-Naimi praegust hinda taotlushinnast ?õiglasemaks?. Põhjustena mainib ta nõrka dollarit, riigis terrorirünnakute tõttu kasvavaid pingeid ning vajadust teha suuri investeeringuid naftatööstusesse. Tema seisukohta toetab investeerimispank Goldman Sachs, mille hinnangul vajab Saudi Araabia oma kulude katteks vähemalt 30dollarilist barrelihinda viie aasta jooksul.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 14:34
Otsi:

Ava täpsem otsing