80 firmat teinud tänavu suurkoondamisi

Liis Kängsepp 09. juuli 2004, 00:00

Eesti Töötukassa andmetel esitati tänavu kollektiivse koondamise hüvitise taotlusi 2400 inimese kohta. Kui taotluste ja isikute arv on jäänud 2003. aasta sama perioodiga võrreldavale tasemele, siis väljamaksed on tõusnud ligikaudu 15 protsenti ? 15,8 miljonilt 18 miljonile, teatas töötukassa sel nädalal.

Kõige suurem koondaja on tänavu olnud AS Kreenholmi Valdus, kus kadus 230 töökohta, sest aprillis suleti vana ketrusvabrik. Kreenholmi emafirma Boras Wäfveri AB juht Thomas Widstrand on varem Äripäevale kinnitanud, et sel aastal kaob Kreenholmis veel 400 töökohta ning sellega ei ole koondamiste laine lõppenud, sest nii emafirma kui ka Kreenholm ise on tõsistes raskustes.

Teised koondamiste esiviisikusse mahtuvad ettevõtted (v.a maksu- ja tolliamet) on tootmisettevõtted, kus koondamised on seotud firma reorganiseerimisega. Nii näiteks pidi AS Viisnurk 170 inimest koondama seoses puidudivisjoni sulgemisega, makstes neile koondamishüvitisteks välja 2 mln kr.

AS ETK Leib müüs aga oma Valga tsehhi kondiitritooteid tegevale firmale Golden Sierra, kes võttis juulist üle ka 26 ETK Leiva töötajat koos lepingutega. ?Koondamisteade ei tule kunagi meeldivana,? tõdes ETK Leiva tegevjuht Veikko Vaarja, kelle sõnul püüdsid nad läheneda probleemile inimlikult. ?Paljudele pakkusime tööd oma Võru tehases, kuid läbirääkimised on veel pooleli.?

Hoolimata ASi Marat kõrgest kohast kollektiivselt koondanud firmade edetabelis, võib firma nõukogu esimehe Torfinn Losviku jutust mõista, et ettevõtte töötajate arv pole siiski drastiliselt muutunud. ?Koondanud oleme Tallinna tsehhi sulgemise tõttu,? sõnas Losvik. ?Samas on Marat värvanud lisatöötajaid meie teistesse vabrikutesse Pärnus, Paldiskis ja Mustvees.?

Keskmine hüvitis on töötukassa teatel 2003. aasta lõpu 7698 kroonilt tõusnud 8072 kroonile. Kõige enam esitati taotlusi kollektiivsete töölepingute lõpetamise hüvitise saamiseks Tallinna (54%), Pärnumaa (12%) ja Ida-Virumaa (10%) ettevõtetelt.

Kõige enam on hüvitise taotlejaid ettevõtete seas, kus töötajaid on 10?49 (41%), järgnevad ettevõtted, kus töötajate arv ületab 250 töötaja piiri (25%).

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing