Teisipäev 6. detsember 2016

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Interneti kiiruse test

Alar Pardla 09. juuli 2004, 00:00

Testida tasub kuna arenev internetifirma võib ette võtta teenindamiseks liiga palju kliente. Uute klientide lisandumisega kaasneb olemasolevate klientide teenuse kvaliteedi alanemine, kui teenusepakkuja ei tee klientide kasvamisele vastavas tempos oma sidekanaleid võimsamaks.

Internetist leiab mitmeid veebilehekülgi, millega on võimalik testida teie internetiühenduse kiirust. Testisime Äripäeva kontoris internetiühenduse kiirust ja erinevad testid näitasid vägagi erinevaid kiiruseid.

Kõikumist põhjustab interneti olemus, informatsioon võib jõuda punktist A punkti B mitut erinevat teed pidi. Sama serveriga korduvalt testi tehes tulemused erinevad.

Kindlasti mõjutab testi tulemusi kellaaeg ja nädalapäev millal testi teha. Esmaspäeva hommikul on kogu internet aeglasem kui näiteks reede õhtul. Testides kiiruseid USA servereid kasutades, mõjutavad tulemusi ka erinevad ajavööndid. Eesti serveritega teste tehes saab parimaid tulemusi varahommikul, kui valdav enamus õhtustest kasutajatest on juba magama läinud ja hommikused ei ole veel ärganud.

Andmete edastamise kiirus sõltub ka serveri koormusest, millega testi tehakse. Ka väga kiire netiühendusega server töötab aeglaselt, kui tema koormus ei vasta tema riistvara võimalustele.

Testi tulemusi mõjutab ka nn. ?pudelikael? ? kui teatud kohas on traadi, valguskaabli või raadioeetri läbilaskevõime väiksem kui seda kanalit teatud ajahetkes läbida sooviva info hulk. Pudelikaela aitab visuaalselt ette kujutada liiklusummik kiirteel.

Antud www-põhised testid ei näita, kus konkreetselt on pudelikael. Seda kas pudelikael on teie arvuti ja teie internetiühenduse pakkuja (ISP) vahel või on teie ISP-l aeglane ühendus internetiga, saab testida failiedastusprotokolli FTP abil. FTP (File Transfer Protocol) on mõeldud failide liigutamiseks üle interneti. Kopeerides FTP-kliendiga mõnda suuremat faili (näiteks 5-10Mb) Teie ISP serverisse näitavad enamus FTP programme, kui kaua faili liigutamine aega võttis ja milline keskmine kiirus saavutati. Nii saab testida kiirust teie arvutist teie teenusepakkuja serverini. Testimaks kiirust teie ISP ja interneti vahel, saatke FTP-ga sama faili mõne teise Eesti interneti teenusepakkuja FTP serverisse ja võrrelge siis kiiruse erinevusi.

Eestis asuvad avalikud FTP serverid, millega kiirust testida: ftp://pump.starman.ee/ ja ftp://ftp.datanet.ee/ Kuna saidid on avalikud, ärge testige kiirust konfidentsiaalsete dokumentidega, sest testimise käigus FTP saiti saadetud fail on kõigile nähtav! Avalikud FTP serverid on tihti ülekoormatud ega pruugi anda testimisel täpset tulemust.

Kahjuks ei ole ükski kiirustest kunagi 100% täpne. Eestis asuvad kiirustestid näitavad tõetruumalt kiirust, millega teie või teie ISP on internetiga ühendatud. Välismaal asuvad testid seevastu näitavad rohkem ?reaalset? ühenduse kiirust ? millise kiirusega teieni jõuab informatsioon väljaspool Eestit asuvatest serveritest. Mõnda klienti mõjutab see rohkem, mõnda aga mitte, kõik sõltub sellest, kas te külastate rohkem kodumaiseid või välismaiseid veebilehekülgi.

Oma ISP-d tasub tülitama hakata siis, kui kodumaiste kiirustestide numbrid on väiksemad ISP poolt lubatust või kui kõik välismaiste testide tulemused on astme võrra väiksemad Eesti serveritega tehtud testidest.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing