Virumaa Teataja: Viru-Nigula tuuleveskid kõrguvad aasta pärast

16. juuli 2004, 09:13

Umbes aasta pärast kõrguvad Viru-Nigula lähedal tuulegeneraatorid, mis suudavad katta ligi 4000 elektriküttega eramaja energiavajaduse.

Viru-Nigula lähedale püstitatakse 11 tuulegeneraatorit. Kaks neist hakkavad tuult püüdma Narva maanteest põhja pool Tüükri külas, üheksa lõuna pool Pada-Arukülas. Maantee muldkehale lähim tuulik tuleb 145 meetri kaugusele. Praegu on need alad haritav või looduslik rohumaa, võsa või mets, kirjutab Virumaa Teataja.

Suuremate tuulikute, mis suudavad toota kolm megavatti energiat, kõrguseks on kavandatud 136,5 meetrit, sellest masti osa 88 meetrit. Masti ja tiiviku kogukõrgus on sama kui laduda ülestikku kaheksa viiekorruselist paneelmaja. Väiksemate, ühemegavatiste tuulikute kõrgus on 96 meetrit, millest masti osa 66 meetrit. Generaatorid toodetakse ilmselt Soomes.

2002. tööd alustanud Eesti esimeses tuulepargis Virtsus on ühe tuuliku võimsus 0,6 MW ja mast 63 meetrit kõrge.

Tuult peaks läbi viidud uuringute kohaselt Viru-Nigulas jätkuma. Aasta aega mõõdeti tuule tugevust kolmel kõrgusel tulevase tuulepargi alal asuvas mobiilivõrgu tugimastis. Samuti kasutasid projekti arendajad meteoroloogia- ja hüdroloogiainstituudi Väike-Maarja ja Jõhvi vaatlusjaama viimase 20 aasta andmeid.

Tuulepargi ehitamine maksab umbes 375 miljonit krooni. Markku Tarkiainen projekti vedavast firmast Intercon Energy sõnas, et läbirääkimised vajaliku raha leidmiseks käivad nii Eesti kui ka välismaiste investoritega. Umbes 70-75% ulatuses võtab ettevõte projekti finantseerimiseks pangalaenu.

Kogu toodetava elektri müüb Intercon Energy nn rohelise energiana Eesti Energiale. Tööle võiks generaatorid hakata kõige varem aasta pärast, lausus Tarkiainen.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing