Ühispank: ülipika laenu soovijad on Eestis umbes 5%

20. juuli 2004, 14:08

Eesti Ühispanga jaepanganduse divisjoni direktori asetäitja Eerika Vaikmäe-Koit teatel on ülipika laenu soovijad Eestis umbes 5%.


<b> Eesti Ühispanga jaepanganduse divisjoni direktori asetäitja Eerika Vaikmäe-Koit, kui palju see 40 aastane laen uusi laenajaid juurde toob ning kas see ka ÜP turuosa kasvatab? </b>
Loomulikult ei planeeri me, et 40-aastane tähtaeg valitsevaks muutub. Ka siiani, kui maksimaalne tähtaeg oli 30 aastat, oli keskmine väljastatava eluasemelaenu pikkus umbes pool sellest, juunis 15,6 aastat ja neid, kes maksimaalset tähtaega soovivad, oli vaid ca 5% laenuvõtjatest. Usun, et see proportsioon jääb enam vähem paika. Oluline on see, et selle laenuga pakume suurema valikuvõimaluse oma elu alustavatele noortele peredele ja usun, et seetõttu võidame kindlasti ka turuosa selles segmendis.
<b> Kas seniseid laenulepinguid saab pikendada ka? </b>
Ikka saab seniseid lepinguid pikendada, kui laenuvõtja ja tagatise vanus seda võimaldavad!
<b> Kuidas uus laenutoode elukindlustuse arengut mõjutab, Eesti inimesed ei kipu ju eriti 70 aastaseks elama? </b>
Ilmselt mitte märgatavalt ? pika tähtajaga laenu osakaal ei ole väga suur, nagu eespool nimetasin, nii et mingit olulist mahulist ja tähtajalist muutust sellest oodata ei ole.
<b> Kuuldavasti on Inglismaal juba võimalik paarisajaks aastaks eluasemelaenu võtta, et küll järeltulijad maksavad, kas ka Eestis võib asi nii kaugele minna? </b>
Ma ei ole väga kindel, et Eesti turg selliste ülipikkade laenude suunas areneb, vähemalt mitte lähiperspektiivis. Võib-olla siis, kui laenu- ja kinnisvaraturg on oma kiire kasvu staadiumi läbinud ja mõnevõrra stabiliseerunud. Kuigi põhimõtteliselt tundub pisut vastutustundetu oma tänased kulutused laste ja lastelaste kaela sokutada, kas pole? Ja ma usun, et seda ka niipea ei tule.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing