Pühapäev 26. veebruar 2017

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Päikeseküte kogub kasutajaid

Villy Paimets 21. juuli 2004, 00:00

Moodsamate päikesepatareide kasutegur ulatub juba 90 protsendini ning ka meie kliimas on aastas vähemalt 200 päeva, mil päikesest lisaenergiat ammutada saab.

Juba teist kuud soojendab päike vett Tartu Botaanikaaia du?iruumide tarbeks, peatselt hakkab päike osaliselt ka maja kütma ning kastmisvett soojendama. 45kilovatine süsteem läks koos paigaldusega maksma 880 000 krooni.

Päike kütab ka Keila SOS lasteküla ning mitmeid eramuid. Kangemad päikesepatareid suudavad päikesekiirgust ka läbi pilvede püüda, mis suurendab nende kasutegurit ning vähendab tasuvusaega, mis on siinses kliimas tavaliselt 10?15 aastat.

?Päikese abil saab sooja vee ja põrandaküttele lisa juba märtsis,? ütles päikeseküttesüsteeme Soomest importiva ning paigaldava PG Ehituse OÜ üks omanikest Andres Samarüütel. ?Efektiivset päikesekiirgust jätkub meil tavaliselt septembri lõpuni ning talvel aitab päikeseküte näiteks maasoojuspumba torustikus ringlevat vedelikku eelsoojendada.?

Suvel saab aga küttesüsteemi, ventilatsiooni ja päikesepatareide koostöös edukalt maja jahutada.

?Süsteem on päris kallis,? nentis Samarüütel. ?Hind oleneb sellest, kas on vaja ainult tarbevett kütta või maja ka. Patarei ise ei maksagi väga palju, umbes kümme tuhat krooni tükk, aga koguinvesteeringud on üsna suured.?

Samarüütel kavatseb tulevikus välibasseini vee soojendamiseks päikesepaneelid panna. ?Panen kolm paneeli ja saan üheksa kuud vähemalt 17kraadises vees ujuda!?

150ruutmeetrise eramu puhul erinevad päikeseküttesüsteemi hinnad kordades.

PG Ehituse OÜ küsiks paneelide ja torustiku eest 35 000?40 000 krooni. Samuti päikeseküttesüsteeme pakkuva Saksa suurkontserni Viessmann siinne esindus aga 94 000 krooni. Viessmann UAB tehnilise konsultandi Jaan Palu sõnul on nende süsteem teistsugune ning võimaldab hommiku- ja õhtupäikest paremini ära kasutada, samuti on nende pakutavas hinnas kahesüsteemne boiler.

Sama lugu on suvilasse elektri saamisega. Kui PG Ehituse OÜ küsiks süsteemi eest 30 000?35 000 krooni, siis Viessmann UAB küsib 245 000 krooni. PG Ehituse OÜ pakub selle raha eest 64 vatti ja 12 volti andva süsteemi, Viessmann UAB pakub veerand miljoni krooni eest 1,92 kilovatti ja 220 volti.

PG Ehituse OÜ müügiinsener Andres Samarüütel jun., kas päikesepatareidega saab ka elektrit toota?
Loomulikult, selleks on lihtsalt teistsuguseid patareisid vaja. Meil on pakkuda 64vatiseid patareisid, mis toodavad 12voldist elektrit, nendega saab välisvalgustuse panna.

Maakodus-suvilas, kus elektrit ei ole ja ei saa panna või läheb väga kalliks, saab panna kaks 64vatist patareid, nendega saab toad valgeks ja telefoni laadida ja ehk isegi vee kaevust kätte, on selliseid veepumpasid, mis sobivad.

Mis selline maakodu elektrifitseerimine maksab?
No kui meilt koos paigaldusega tellida, siis üks 64vatine maksab kusagil 20 000 krooni, aga kui oled ise elektriga sina peal, saab odavamalt

Põhimõtteliselt saab 30 000?35 000 krooniga suvilasse elektri sisse? Ja siis on tasuta elekter käes?
Jah, ning isegi kui mingil põhjusel juhtub patareisse auk sisse tulema, pole patarei katki, vaid tema tootlikkus lihtsalt langeb veidike.

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing