Suurejooneline kontsert-vaatemäng Carmina Burana Haapsalus

Christel Karits 23. juuli 2004, 00:00

?See on ilmselt mahukaima osalejaskonnaga suurvormiesitus, mis Haapsalus kunagi aset leidnud ? kokku 250 inimest,? ütleb dirigent Jüri-Ruut Kangur. Solistideks on Hollandis ja Austrias resideeruv sopran Aile Asszonyi ja meie juhtiv oratooriumitenor Mati Turi. Laval on 120-liikmeline Üle-eestiline Noorte Sümfooniaorkester, oratooriumikoor, kus lauljaid Eesti Rahvusmeeskoorist, Rahvusooperi Estonia poistekoorist, ETV tütarlastekoorist, ja KaivConsort koor.

?Lisaks pakub see maailmas enimesitatud ja ülipopulaarne värvikas teos võimaluse suurepäraseks lavaliseks etenduseks. Nii esinevad siin trikivabriku õhuakrobaadid, tuleneelajad, Flying Grossing, ajaloolise tantsu ansambel ?Saltatores Revalienses?, näeme ka varjuteatrit, publik varustatakse tõlkega ja pildimaterjaliga ekraanil, oma osa on ka valgusel," avab Kangur.

?Carmina Burana? on efektne, rütmikas, kaunite meloodiatega, võimas, kohati väga bravuurne ja äge. Ta on lihtsasti kuulatav ja mõistetav, lisab ta. Ülituntud on võimas, pisut groteskne ja sünge avanumber ?O Fortuna?, mis räägib saatuse paratamatusest ja mida on palju kasutatud filmimuusikas, muusikavideotes ja lavastustes.

Saksa 20. sajandi ühe tuntuima helilooja Carl Orffi (1895?1982) ?Carmina Burana? kirjanduslikuks aluseks on 13. sajandi rändüliõpilaste ja nende õpetajate luule, mille kogud avastati Benediktbeuerni kloostris Baieri Alpides.

Kogumiku ladina, keskülemsaksa- ja prantsuskeelsed tekstid jagunevad temaatiliselt kolme rühma, moraal-satiirilisteks, armastuslauludeks ja joogi-mängulauludeks. Orff kasutas neid valikuliselt, püüdes läheneda sõnale nii, nagu seda tegid muinaskreeka klassikud, muutes need laulvaks kõneks.

Selle 1937. aastal esmakordselt ette kantud teosega saavutas Orff ka maailmakuulsuse.

Kuna Orffi muusikat iseloomustab intensiivne rütm ja rahvalikkus, siis ei hakka seda muusikat kuulates kunagi igav.

Kontsertetenduseks ehitatakse erilava ja õhkkond luuakse keskaegses võtmes kajastades kolme põhiteemat: kevadet, armastust ja kõrtsisteeni. Teos kestab üle tunni.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 09:26
Otsi:

Ava täpsem otsing