Eurooplastelt nõutakse rohkem tööd

Sirje Rank 06. august 2004, 00:00

Trend on sarnane arengutega USAs kakskümmend aastat tagasi, kus Jaapani autotööstusest kasvanud konkurents sundis ametiühinguid oma nõudmistes järele andma, et töökohad riigist ei lahkuks, ütles California ülikooli professor Harley Shaiken agentuurile Bloomberg antud intervjuus.

Euroopas tegid ?otsa lahti? suurima majandusruumi Saksamaa elektroonika- ja autotööstuse ettevõtted. Siemens saavutas kahes tehases töötajate nõusoleku töönädala pikendamiseks 35 tunnilt 40 tunnile töötasu tõstmata, ähvardades 2000 töökohta Ungarisse kolida. Sarnaseid kokkuleppeid on viimastel kuudel sõlminud või sõlmimas autotootjad DaimlerChrysler, Volkswagen, MAN.

Sama õnnestus autotööstuse komponentide tootjal Boschil läbi suruda Prantsusmaal, kus 35tunnine nädal on seaduses sätestatud. Samad plaanid on kaablifirmal Nexans, mis oma Saksamaa tehastes pikendas töönädalat juba paar aastat tagasi.

?Need võivad olla esimesed märgid suuremast muudatuste lainest, kus reformiprotsessi ei tõuka tagant mitte valitsuse tegevus, vaid ettevõtete omaalgatus lähtuvalt turu nõudmistest,? ütles Bloombergile Bill Clintoni administratsiooni majandusnõunike grupi juht Martin Baily.

Teema on üles võtnud ka Soome ja Rootsi tööandjad. ?Siin riigis töötame me liiga vähe. Meil on vaja töötada 40?45 tundi nädalas ning oluliselt vähendada haiguslehel ja abirahadest elavate inimeste hulka, et kindlustada konkurentsivõime ja heaoluühiskonna tulevik,? ütles Scania juht Leif Östling ajalehele Dagens Industri. Lisaks tahavad ettevõtjad süsteemi enam paindlikkust, et need 40 tundi ei puudutaks näiteks üksnes päevast aega.

Tööandjatele mängib trumbi kätte nii Euroopa kõrge tööpuudus ? Saksamaal juulis 10,6% ? kui ka ametiühingute võimu kahanemine. 1980?2000 kahanes ametiühingute liikmete arv Saksamaal 35 protsendilt töölistest 25 protsendile, Prantsusmaal 18 protsendilt 10 protsendile.

Samuti on ELi laienemine ?toonud Hiina meie ukse taha?, ütles Bloombergile Saksa firma Otis personalijuht Roland Fischer, kelle firma kolib vähemalt 400 töökohta tänavu T?ehhi. ?Suurem tootlikkus ei kaalu üles kulueeliseid, mis meil on kõigest mõne kilomeetri kaugusel ? Poolas, T?ehhis, Ungaris.?

Ka Rahvusvaheline Valuutafond väidab värskes eurotsooni majandusülevaates, et Euroopa kidura majanduskasvu põhjuseks ei ole töö tootlikkus, mis on USAga enam-vähem sama, vaid see, et tööd tehakse liiga vähe. Euroopa töönädal on lühem ja tööpuudus palju kõrgem. Kui Saksamaal töötab tööline OECD andmeil keskmiselt 1446 tundi aastas ja Prantsusmaal 1453 tundi, siis USAs keskmiselt 1792 tundi.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 14:38
Otsi:

Ava täpsem otsing