Euroopa Komisjoni portfellid on jagatud

Sirje Rank 13. august 2004, 00:00

Majanduse vallas kõige kaalukam portfell, tööstusvoliniku koht, läks Saksamaale, riigile, mil majanduskasvuga tõsised probleemid. Samas on Günter Verheugen uue Komisjoni üks kogenenumaid volinikke, kes praeguses Komisjonis on laienemisvoliniku kohal ning kel seljataga liitumisläbirääkimised kõigi uute liikmesriikidega. Majandus- ja tööstuspoliitika supervolinikku ei tule, ehkki suured riigid seda soovinuks, siiski saab Verheugen koordineeriva rolli komisjonis, mis tegeleb ELi konkurentsivõime parandamise teemaga.

Maksude ja tolliliidu teema sai Läti, ELi enam kui 100 miljardi euro suuruse eelarve planeerimise jm seonduvate küsimustega hakkab tegelema Leedu volinik. Kui siia juurde panna Eesti voliniku Siim Kallase Komisjoni asepresidendi ja administratiivülema koht, kelle vastutusalas on ka siseaudit ja rahandusalaste kuritegude vastase võitluse büroo Olaf, siis pole Balti riikidel põhjust nuriseda, et on saadud ?kerged? portfellid.

Rahandusvolinikuna, kelle ülesandeks saab euro aluseks oleva stabiilsuspakti õgvendamine, jätkab hispaanlane Joaquin Almunia, kelle käe all Siim Kallas volinikuametit õppis. Konkurentsivoliniku kohal nime teinud itaallase Mario Monti mantlipärijaks saab Hollandi volinik, siseturu küsimusi hakkab uues Komisjonis juhtima Iirimaa. Kaubanduspoliitikat, üht väheseid valdkondi, kus Euroopa Liit globaalsel tasandil tõepoolest kaalukat rolli mängib, hakkab juhtima Suurbritannia volinik Peter Mandelson. Põllumajanduspoliitikat, mis neelab poole ELI eelarvest, hakkab juhtima Taani endine põllumajandusminister. Teine suurim kuluartikkel ELi eelarves ? regionaalpoliitika ? on uues Komisjonis Poola voliniku vastutusala. Energeetika portfelli sai Ungari. Teadus- ja arendustegevus on uues Komisjonis Sloveenia voliniku vastutusalas.

Prantsusmaa sai transpordi, Itaalia voliniku vastutuses on edaspidi justiits-, kodanikuvabaduste ja julgeolekuküsimuste portfell.

Kokku on uues komisjonis viis asepresidendi kohta, mis Komisjoni uue juhi Jose Manuel Barroso sõnul peavad toonitama nii nende valdkondade prioriteetsust kui seda juhtiva voliniku kõrget positsiooni. Need valdkonnad puudutavad ELi asutuste vahelisi suhteid ja kommunikatsioonistrateegiat, et tuua ELi selle elanikele lähemale, tööstust, transporti, administratiivküsimusi ja sisekontrolli ning justiits-, kodanikuvabaduste ja julgeolekuküsimusi.

Oma enesekindlas esinemises portfellide jaotust tutvustades rõhutas Barroso, et seab tähtsuselt kõrgele kohale ELi majanduskasvu ergutamise ning ELi konkurentsivõime parandamise, mis on osa ka nn Lissaboni strateegiast teha EL enim konkurentsivõimeliseks majandusruumiks. Veel rõhutas Barroso, et ootab uuelt Komisjonilt head meeskonnatööd, mida juhib tema, Komisjoni president. Uue komisjoni peab ametisse nimetama Euroopa Parlament. Barroso komisjon alustab tööd 1. novembril.

Siim Kallas on uues Komisjonis AAA-volinik, kelle vastutusalas on administratsioon, audit ja ausus Komisjoni rahaasjades ehk korruptsioonivastase büroo Olaf tegevus.

Otseselt allub Kallasele 2600 inimest, laiemalt aga kõigi ELi institutsioonide kaader ehk enam kui 25 000 ametnikku.

?Töö mis antakse tuleb ära teha nii hästi kui võimalik, kuidas oskusi jätkub,? pareeris Kallas küsimusi, kas ta eelistanuks mõnd muud portfelli. ?Muidugi ma olen rahul,? ütles ta, mööndes, ?ehkki mõned teemad on olnud südamelähedasemad või minu tegevuses olulisemad ka Komisjonis oldud ajal.?

Ainsana uute liikmesriikide volinikest on Siim Kallas ka Komisjoni üks asepresidentidest. ?See kuidas keegi (Komisjoni tööd) mõjutab, sõltub siiski inimesest endast, mitte staatussümbolitest,? ütles Kallas, korrates, et kõik volinikud on uues Komisjonis võrdsed.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 14:39
Otsi:

Ava täpsem otsing