Läti - Eesti tippjuhi vahepeatus teel Eestist suuremale lavale

ÄP 19. august 2004, 00:00

Äripäeva meelest on Läti Eesti juhtidele hea koht karjääri tegemiseks, sest see aitab pääseda väikesest Eestist suuremale lavale, mängida läbi Eestis saadud kogemused ning saada suuremat palka. Tänane Äripäev tutvustab Lätis töötavaid kaasmaalasi, kes selle ära on tabanud.

Esimeseks väljakutseks eestlastele oli Lätis mõne aasta eest naaberturule minek ja seal oma ettevõtte üles ehitamine. Investeeringute suund on ikka olnud Eestist Läti poole, mitte vastupidi. Parim näide on Hansapank.

Mõned aastad tagasi käisid eestlased nii Lätis kui Leedus sealseid Hansapanga peakortereid üles ehitamas. Nüüd teistes Balti riikides enam eestlasi tööl ei ole ning juhtimise on üle võtnud kohalikud. Inimestele, kes tollal Hansat teistes Balti riikides püsti panid, oli see võimalus kasutada oma panga ülesehitamise kogemusi juba rahvusvahelises keskkonnas, inglise ja vene keeles ning laiemal turul.

Näiteks kirjutas kolm aastat tagasi Eesti Ekspress hansapankurist Tiit Pekkist, kes uuest väljakutsest unistama hakkas ja seepeale Riiga tööle lähetati. "Investeeringutega, millega Tallinnas saab teha kosmeetilisi parandusi, võib Lätis ja Leedus võita oluliselt kliente. Täna lisandub Lätis 5000-8000 klienti kuus," ütles Pekk siis Ekspressile.

Eestlased tahtsid juba igavlevast tagalast taas eesliinile. Et eesliiniks on meist kiiremini kasvavad Läti ja Leedu, näitavad Hansapanga eile avaldatud poolaasta majandustulemused: panga seekordsed kasvunumbrid tulid just Läti ja Leedu turult.

Väljakutse väärtuslikkust kinnitab ka kolme aasta eest kolm kuud Leedus töötanud Hansapanga personalijuht Riina Varts. "Eesti stabiilsel turul töötanud juhile on Läti praegune arengutempo väljakutse," sõnab ta, lisades, et Leedu alles stardib. Vartsi sõnul annab Lätis töötamine Eesti juhile kindlasti kvalitatiivse arengu, isegi kui ta sisuliselt teeb sama tööd mis kodumaal. Ega ilmaasjata ei öelnud ka Hansapanga pikaaegne nõukogu esimees Anders Sahlen kaks aastat tagasi Äripäevale, et Hansapank on tema elu kõige huvitavam aeg.

Pole siiski õige väita, nagu käiksid eestlased ainult naabreid õpetamas. Ka Lätist ja Leedust ja Põhjamaadest tuleb Eestisse spetsialiste.

Kuigi eestlased on Lätti investeerimisel olnud edukamad kui lätlased meile raha paigutamisel, näevad paljud rahvusvahelised investorid Baltimaade pealinnana Riiat. Seepärast on Lätis mitmete rahvusvaheliste suurfirmade peakontorid, kuhu otsitakse tööle kõigi kolme Balti rahva esindajaid.

Riiast on teinud oma Balti riikide ja Venemaa keskuse näiteks Sony, Panasonic, Microsoft, Samsung, Philips, Philip Morris ja L?Oreal.

Samal ajal on ka väliskontserne, mis on Eesti kaudu Lätti laienenud. Nemad saadavad eestlasi Riiga missiooniga Läti haru käima lükata. Riiga tööle läinud tippjuhid võivad vaadata Balti naabrit ka hüppelauana kaugemale, nii läände kui itta.

Veel üheks põhjuseks Lätis töötamiseks on kõrgem palk. Kaspars Kaulins Läti konsultatsioonifirmast Fontes RI toob välja, et tippjuhtide palgad on Lätis Eestiga võrreldes 15-18% kõrgemad ning ka palkade kasv on seal kiirem.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 14:40
Otsi:

Ava täpsem otsing