Nafta hind võib jätkata tõusu

Alvar Jõgeva 23. august 2004, 00:00

Nafta hind, mis ületas New Yorgi kaubabörsil 49 dollari taseme, võib sellel nädalal jätkata tõusu, kui tarned katkevad hoolimata suurenevast nõudlusest.

63 protsenti Bloombergi küsitletud analüütikutest ja kauplejatest prognoosib käesolevaks nädalaks nafta hinnaralli jätkumist. New Yorgi kaubabörsil tuli reede õhtul musta kulla barreli eest välja käia 47,86 dollarit. Sama päeva hommikul oli nafta hind kerkinud 49,40 dollari tasemele, mis on uus rekord.

Nafta hind on alates juulist teinud peaaegu iga päev rekordeid. Põhjuseks on mure Iraagi ning Venemaa suurima eksportija Jukose naftatarnete katkemise pärast.

?Riskifondid paigutavad suuri summasid turule, panustades hinnatõusule,? ütles Saudi Araabia endine naftaminister Sheikh Zaki Yamani.

Rahvusvaheline Energiaagentuur tõstis sel kuul 2004. aasta nõudluse prognoosi 0,9 protsenti, 82,2 miljonile barrelile päevas. Nafta kogutoodang maailmas oli teises kvartalis 82,3 miljonit barrelit päevas.

Nafta hind kerkis eelmisel nädalal 4,6 protsenti. Musta kulla hind võib tõusta kaheksandat nädalat järjest, mis juhtus viimati 14 aastat tagasi.

Üheks nafta hinna kerkimise põhjuseks oli ka sabotaa? ? Iraagi South Oili kontorid pandi põlema. South Oil ekspordib naftat läbi Pärsia lahe, omades terminale ja torujuhtmeid.

Jukos teatas, et võib minna pankrotti, kui valitsus nõuab 3,4 miljardi dollarilise maksunõude tasumist. Jukos pumpab 1,6 miljonit barrelit päevas.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing