Laenubuum jätkub eraisikute toel

Alvar Jõgeva 25. august 2004, 00:00

Laenuportfell paisus juulis üle 80 miljardi krooni, kõige suurema panuse buumi jätkumisse andsid eraisikud.

Pankade laenuportfell kerkis 80,5 miljardi kroonini. Kui 2003. aasta jaanuaris oli eraisikute osakaal 25,7 protsenti, siis käesoleva aasta juuliks kasvas see 29,7 protsendini.

Juulis oli laenuportfelli kasv siiski pisut tagasihoidlikum, kerkides 1,6 protsenti. Eraisikute laenud näitasid 3,2protsendilist kasvu, ulatudes 23,9 miljardi kroonini.

Tähelepanu on koondunud eraklientidele, keda meelitatakse eluasemelaenu madala intressiga. Soodsad laenutingimused on tõstnud kinnisvara hinnad lakke, mis on selge ohumärk. Koos intressi tõusuga võib langeda ka kinnisvara väärtus, kuna kehvematel tingimustel on laenuvõtjaid vähem, mis omakorda vähendab nõudlust uue eluaseme soetamiseks. See seab raskesse olukorda väiksema maksevõimega kliendid, kellele tekitab kõrgem laenumakse raskuseid. Makseraskustes klient ei pruugi oma kinnisvarale kergesti ostjat leida või tuleb eluase müüa madalama hinnaga.

Kokkuvõttes soovitan laenu võtnud klientidel hoida tagavaraks reservi, et mitte sattuda raskesse olukorda. Üle oma võimete elamine on ohtlik, millest saadakse tihti aru siis, kui on juba liiga hilja.

Laenu ja liisingutabelid on esitatud PDF formaadis, & & & & kui Teie brauser ei toeta seda formaati soovitame installeerida siit oma arvutisse Adobe Acrobat Reader

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 14:40
Otsi:

Ava täpsem otsing