Soome kontsern avas Pärnus tehase

Andris Feldmanis 25. august 2004, 00:00

Seni on Efore olnud Eestiga seotud peamiselt läbi Pärnus asuva firma Paitec Elektroonika, mis toodab Soome firmale allhanke korras elektroonikaseadmeid.

Sündmuse tähtsust rõhutas Eesti majandus- ja kommunikatsiooniministri Meelis Atoneni ning Soome kaubandus- ja tööstusministri Mauri Pekkarineni kohalolu.

Eestis on Eforel plaanis toota peamiselt toiteseadmeid, kuid ka muid elektroonikatooteid. Soome elektroonikakontserni klientideks on mitmed suurfirmad, nagu ABB, Nokia, Ericsson ja General Electrics.

Efore kontserni käive eelmise aasta oktoobris lõppenud finantsaastal oli veidi üle miljardi krooni.

Eesti tehase käibeks loodab Efore tegevdirektor Markku Hangasjärvi esimesel aastal mõnikümmend miljonit krooni, edaspidi võiks see kasvada sadadesse miljonitesse kroonidesse. Lõpuks peaks Eesti tehas kontserni tootmisvõimsust suurendama veerandi võrra.

Oma Pärnu tootmisesse on Soome firma investeerinud ligi 16 mln krooni, lähiajal on kavas investeerida veel sama palju uude kiiresse tootmisliini. Efore tehas rendib ruume Paitec Elektroonika äsja valminud tootmishoones, mille ehitus läks maksma umbes 20 mln krooni. Laieneda on Pärnus kavas ka edaspidi, kuid Hangasjärvi sõnul on sellest veel vara rääkida.

Paiteci projektijuhi Ragnar Vaga sõnul on neil hea meel, et senine partner oma tehase Eestisse rajas. Samas kinnitas ta, et Efore enda tehase rajamine ei tähenda allhangete vähenemist Paiteci jaoks. ?Me toodame eri tüüpi asju,? selgitas Vaga.

Põhjustena, miks tootmine Pärnusse toodi, nimetas peale koostööpartneri olemasolu Hangasjärvi veel seda, et Tallinn on juba ülerahvastatud, sest seal tegutseb mitu elektroonikatööstust. Pärnus on lihtsam töötajaid leida ning tööjõukulud on samuti madalamad. Praegu on Efore tehases tööl 25 inimest, nendest töölisi 15. Juba septembri alguses tuleb juurde veel 12 töölist. Aasta lõpuks peaks Efore töötajate arv Eestis kasvama 70-le.

Hangasjärvi sõnul töötajate leidmisega probleeme ei olnud, sest Pärnus on palju inimesi, kellel on varasemaid kogemusi tekstiili- või muudest tööstustest.

Vaga kinnitas, et tööle tahtjaid on Pärnus palju. Väljaõpe tuleb firmal endal läbi viia. ?Probleem on see, et Eestis ei ole ametikoolitus kõige parem, rääkimata Pärnust,? rääkis Vaga.

Ka Efore töölised õpetasid välja Soome spetsialistid, mõned töötajad käisid ka Soomes koolitust saamas. Soomest tööjõudu siia toodud ei ole, ainult tehase juht on Eestis elav soomlane Ritva Turunen.

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 14:40
Otsi:

Ava täpsem otsing