Flora omanikud tülis

Inno Tähismaa 31. august 2004, 00:00

Tegemist on juhtumiga, kus valdusfirma ASi Flora Kommerts kaks vähemusaktsionäri Rita Kull ja Elmar Kruusma kokku 48,6% osalusega üritasid kolme ülejäänud aktsionäri tagant endale kantida ettevõtte vara väärtusega enam kui 100 miljonit krooni.

Sündmused, mis meenutavad pigem sü?eed mõnest Ameerika põnevusfilmist, hakkasid hargnema pühapäeval, 8. augustil. Kella kümne ajal õhtul saabusid Flora ühe aktsionäri ja nõukogu liikme Veiko Esloni koju kaks töötajat Flora peamajast. Eslonile, kes parasjagu oma koduaias töötas, toodi kostiks pudel viskit. Külaskäigu mõte oli veenda Eslonit aktsiaid müüma, pakuti miljoneid kroone. Eslon ei olnud nõus ja järgmisel päeval kell kolm ärkas ta Männiku karjääris metsa all, kodust kümmekonna kilomeetri kaugusel. Mis vahepeal juhtus, ta ei mäleta.

Samal hommikul, kui Eslon veel metsas õndsa und magas, pidi Tallinnas Tulika tänaval Flora peamajas toimuma järjekordne nõukogu koosolek. Ent see jäi ära, sest ühte inimest polnud kohal.

Järgmisel kokku lepitud koosoleku päeval 13. augustil tabas Flora Kommertsi enamusosanikke uus üllatus. Neid ei lastud omaenda ettevõtte ruumidesse sisse. Sissepääsu olid valvama palgatud K-Grupi turvamehed. Lisaks olid suletud enamusosanike krediitkaardid, pandud kinni telefonid ja võetud käest autod. Ukse taha jäetud firmaomanikud kogunesid Flora maja õuele, koosolekut kutsuti protokollima vandeadvokaat Üllar Talviste.

Peagi selgus, mida ukse taha jäetud firmaomanike eest varjati. Esiteks seda, et juba 6. augustil oli Flora grupi tütarettevõtte, magusate kinnisvaratükkide omaniku ASi Flora Vara aktsiakapitali suurendatud nii, et firmas said kontrolli Elmar Kruusma ja Rita Kull. Mõned päevad hiljem sai Flora Vara uue nõukogu, kus kolme ?ukse taha? jäetud liiget asendas PricewaterhouseCoopersi konsultant Mart Mägi. Lisaks oli Rita Kulli juhitav AS Flora Liit müünud kinnistud Laki 5 ja Paldiski mnt 25 turuhinnast kümme korda odavamalt tema enda ja Elmar Kruusma kontrolli all olevatele firmadele. Seda kõike enamuse nõukogu liikmete selja taga.

End sündmuste käiguga kurssi viinud, taandasid kolm ukse taha jäetud firmaomanikku Elmar Kruusma ettevõtte nõukogu kohalt ja vahetasid välja ettevõtte juhatuse esimehe Enn Kautsi. Tehingud Flora varaga on palutud kohtul külmutada. Möödunud nädala lõpus saadeti kohtule ja prefektuurile oma õiguste kaitseks avaldused.

Kiirele reageerimisele vaatamata ei pääse kolm firmaomanikku endiselt ettevõttesse sisse.

Elmar Kruusmaga polnud eile võimalik ühendust saada. Kruusma lähim võitluskaaslane Rita Kull ütles, et ta pole üritanud vara teiste selja tagant minema kantida. ?Meil on üks osa aktsionäre üritanud ettevõtet maha parseldada teiste selja taga,? rääkis ta. Kull täpsustas, et parseldamine tähendab seda, et firmat on üritatud lammutada ja müüa.

Küsimuse peale, kuidas sai võimalikuks, et ta müüs firma vara alla turuhinna, lõpetas Kull kõne.

Kruusma ja Kulli nõustaja on olnud vara kantimise küsimustes Aare Targa advokaadibüroo. Aare Tark istus ise pikka aega ASi Flora Vara nõukogus. Viimasel ajal on ettevõtet nõustanud Targa büroo advokaat Risto Vahimets. Küsimusele, miks ta valis esindamiseks Floras ühe poole, vastas ta, et nemad tulid jutule esimesena. Aare Targa büroos valmisid ka kirjad, mis kohustasid enamusaktsionäre oma ametiautodest loobuma.

Peeter Jantson ütles, et konflikt sai alguse aasta algul, kui kõik viis aktsionäri leppisid kokku, et taanduvad ettevõtte aktiivsest juhtimisest nõukokku. Osa aktsionäre oli huvitatud oma osaluse müügist. Osa tahtis jätkata tegevjuhtimises.

Konflikt vindus kuni augustini, mil asi võttis kriminaalsema pöörde.

Endine RAS Flora erastati 1993. aastal 45 miljoni krooniga ASi Flora Liit kaudu ettevõtte töötajatele. Vara haldamiseks loodi valdusfirma AS Flora Kommerts ja selle tütarfirmad AS Flora Vara (kinnisvarahaldus), AS Flora Kadrina (pesupulbri müük), AS Tehnoflora (kinnisvarahaldus), OÜ Flora Farma (toidulisandid, tegevus lõpetamisel).

Enne tänavust aastat olid ettevõtte viis aktsionäri tähtsaimas ettevõttes AS Flora Vara ühtaegu nii aktsionärid kui juhatuse liikmed. Alates sellest aastast otsustati aktiivsest tegevjuhtimisest taanduda ja jätkata nõukogus.

Praeguseks on Flora Tallinnas seotud kinnisvara haldamisega, ettevõttes töötab ligi 50 inimest. Florale kuulub küll tuntud kaubamärk Bio Est, ent pesupulbrit toodetakse Venemaal. Flora kaubamärgi all müüdavaid küünlaid toodetakse Lätis, seepe tellitakse Leedust. Vedelkeemiat toodab Tallinna firma AS Estko.

Eraldunud Tartu tsehh toodab keemiatooteid Mayeri kaubamärgi all.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 14:41
Otsi:

Ava täpsem otsing