Logistika põhimõisted, 16. osa

ÄP 31. august 2004, 00:00

riiulilift - töötab analoogselt kõrgkomplekteerimistõstukiga. Lifti juhtpuldis istub laotöötaja ja liigub liftiseadmega piki koridori ja riiulikorruste vahel. Lifti liikumise kiirus võrreldes tõstukiga on mitu korda suurem, mistõttu on ka tootlikkus komplekteerimisel suur.

reserveeritud ladu (allocated stock) - osa laovarust, mis on reserveeritud väljastamiseks kindlale kliendile ja laost veel füüsiliselt väljastamata.

reservladu (anticipation stock) - kauba (materjali) kogus laos, mida hoitakse hooajalisusest tingitud kõikumiste kompenseerimiseks või korrapäratu tootmise ja puudulike tootmisvõimsuste tõttu tekkida võiva defitsiidi vältimiseks.

rätsepatöö (tayloring) - kliendile individualiseeritud lisaväärtusteenuste osutamine. Lisaväärtusteenused sobitatakse kokku kliendi nõudmiste ja vajadustega. Individualiseeritud lähenemine klientide erinevate vajaduste rahuldamisel eeldab massilist rätsepatööd.

saabumisteatis (arrival notification form (ANF)) - teatis kauba vastuvõtjale kauba saabumisest.

segmenteeritud veod - vedude liik, mille puhul kasutatakse vähemalt kaht erinevat veoviisi. Üks vedaja korraldab kogu veo ja võtab vastutuse ainult veo selle osa eest, mida ta ise teostab.

strateegiline juhtimine logistikas - logistika juhtimine sellisel tasandil, kus otsuseid langetatakse harva ja pikaks perioodiks. Strateegiliste otsuste mõju ja tähtsus on väga suur. Strateegilise juhtimise valdkondadeks on näiteks tarneahelate simuleerimine ja modelleerimine, erinevate logistiliste alternatiivide püstitamine ja lahendamine, veoviiside valik, operatiivsete tegutsemismudelite ja infosüsteemide arendamine, teenuste sisseostmine jne.

suurlinnalogistika (citylogistics) - süsteem, mille kaudu ühendatakse suurlinnades koordineeritult tellimus- ja kaubavood. Sama piirkonna kaubad veetakse kohale võimalikult väikese arvu jaotusautodega. Seeläbi vähendatakse keskkonna saastatust, väheneb veokite arv linnaliikluses ning tänu tekkinud sünergiale saavutatakse majanduslik efekt.

täiskindlustus (all risks cover) - kõige ulatuslikuma riskikattega kindlustus, mis katab kõik riskid, välja arvatud individuaalsed riskid, mis on jäetud väljapoole kompenseerimispiiri.

taktikaline juhtimine logistikas - logistika juhtimine tasandil, kus otsuseid langetatakse peamiselt tegevuste ja protsesside optimeerimise ja efektiivsuse suurendamise eesmärgil. Taktikalise juhtimise valdkondadeks on tegevuste ja protsesside optimeerimine tarneahelas, optimaalsete veomarsruutide leidmine, reservlao suurus, tootesortimendi haldamine ja optimeerimine, lao ringlemissageduse parandamine, läbimisaja lühendamine, kulude analüüs ja abinõude väljatöötamine kulude vähendamiseks, optimaalsete ostukoguste leidmine jne.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 14:41
Otsi:

Ava täpsem otsing