Praegu õige aeg USA turule minekuks

Tõnis Arnover 01. september 2004, 00:00

Hiljutisel Eesti-USA kaubandusvõimalusi tutvustaval seminaril ütles Eesti Väliskaubanduse Liidu (EVL) nõukogu esimees Andres Tamm, et nüüd, kus Eesti ja Ameerika poliitilised suhted on väga head, oleks õige aeg tõsiselt käsile võtta kahe riigi kaubandussuhted. Talle sekundeeris USA saatkonna nõunik Mark Pekala, kelle väitel pole Eesti astumine Euroopa Liitu kahandanud kahe riigi huvi vastastikuse kaubavahetuse vastu, vaid on seda hoopis suurendanud.

?Tuleb üheskoos kummutada väärarusaam, nagu oleks Eesti liiga kaugel ja väiksuse tõttu USA-le vähe huvipakkuv turg,? ütles Pekala.

2002. a kahe riigi kaubavahetuse ja investeeringute edendamiseks loodud Eesti-Ameerika Kaubandus- ja Tööstuskoja (EAKTK) juhi Krista Tassa arvates on USA turule pääsemise võtmeküsimuseks õigete partnerite leidmine.

Nii korraldavadki Eesti Väliskaubanduse Liit ning Eesti-Ameerika Kaubandus- ja Tööstuskoda Eesti firmadele novembris juba teise partneriotsimise missiooni USAs.

Eelmisest missioonist New Yorki võttis mullu septembris osa kümme Eesti firmat. Üks neid, kes kontaktide ja ekspordini jõudis, oli turbatooteid valmistav Mikskaar. Firma tegevjuht Riho Alas ütles, et USA ärimeestega suheldes tuleb väga täpselt teada oma eesmärke, soovitavalt ka piirkonda, kuhu tahetakse oma tooteid viia ? Mikskaar valis selleks näiteks mitte New Yorgi, vaid Florida, kus on palju taimekasvatajaid ? ning olla väga konkreetne.

?Praeguseks on EVLi USA-suunalise välispartneri otsimise programmiga ühinenud 15 firmat,? ütles EVLi arendusjuht Indrek Väli. ?Oktoobri lõpuks selgub, mitu Eesti firmat soovib tulla novembris toimuvale missioonile, mille käigus osalejad saavad muu hulgas minimessil tutvustada oma tooteid, ning kui palju neist otsustab minna leitud partneriga kohtuma iseseisvalt,? lisas ta.

Statistika andmeil on kahe riigi kaubavahetuse maht järjepidevalt kasvanud. 2002. aastaga võrreldes suurenes Eesti eksport USAsse eelmisel aastal 22% ja oli 1,5 miljardit krooni. Suurimaks ekspordiartikliks olid keemiatooted, mis andsid viiendiku ekspordist. USA import Eestisse kasvas sama ajaga 13% ja ületas eksporti 1,2 miljardi krooniga. Ligi 40% USAst sissetoodud kaupadeks olid masinad ja seadmed.

Toom Tekstiil AS ekspordib praegu oma toodangut ELi riikidesse ja Venemaale. Nagu ütles mittekootud materjalide divisjoni juht Ragnar Toom, on nende firma USAs registreeritud kaks aastat tagasi, kuid alles nüüd on kätte jõudnud õige hetk turule sisenemiseks. ?Meil on leitud partnerid ja ka dollari kurss on paranenud,? põhjendas ta.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 14:41
Otsi:

Ava täpsem otsing