Ärimehed ostavad Tallinna vara

Andris Feldmanis 02. september 2004, 00:00

Metallide müügiga tegelev Levadia Ltd osales kolme objekti enampakkumisel ja kaks neist õnnestus tal ka võita. Praegu on Levadial sõlmimisel lepingud Kopli 69b ja Liikuri tn 8c kohta koguväärtusega 13 mln krooni.

Lisaks on Levadia presidendile Viktor Levadale kuuluv OÜ Meridiaan ostnud vanalinnas Pikk 10/Lai 11 asuva maja 25 miljoni krooni eest. Oma oste Levada kommenteerida ei soovinud.

Rohkem kui 45 mln krooni käis välja kinnisvarafirmale Uus Maa kuuluv OÜ Estero Projekt sadamas Lootsi 5/7 asuva Citymarketi aluse maa eest, mis on hoonestusõigusega koormatud. Veel ostis firma ühe hoonestusõigusega koormatud maa Tammsaare tee 62-64, kus asub Tondi Selver. Hoonestusõigus kuulub mõlemal juhul läbi osaühingute kinnisvarafirmale Ober-Haus Kinnisvara AS.

Uus Maa kinnisvarabüroo investeeringute konsultandi Andres Suurna sõnul tegutsesid nad finantsinvestori nimel. ?Finantsinstrumendina on hoonestusõigus väga hea,? selgitas Suurna.

Selleks finantsinvestoriks on Rain Lõhmusega seotud firmad LHV Arbitage ja Lõhmus Holdings. ?Midagi ehitama sinna ei hakka ja ära lõhkuma ka mitte,? ütles Lõhmus. ?Tegu on lihtsalt finantsinstrumendiga.?

Hoonestusõigusega kinnistute müüki on küll meedia vahendusel kritiseeritud, kuid abilinnapea Kaia Jäppineni sõnul arvestati, et müügi hind moodustaks umbes 13?15 aasta hoonestusõiguse tasud ja sellist hinda ka saadi.

Sel aastal on Tallinn müünud üheksa hoonestusõigusega koormatud objekti, mille koguväärtus on ligi 80 miljonit krooni.

Jäppineni sõnul on linnavara eduka müügi taga soodne kliima kinnisvaraturul ning linnapoolne aktiivne tegutsemine ? tänaseks on linnakassasse varade müügist laekunud ettenähtud 400 miljonist juba 376 miljonit krooni.

Põhilise osa sellest summast moodustab kinnisvara, mille peale on linnal tänase seisuga sõlmitud ostumüügilepinguid 150 miljonit krooni eest, sama summa eest on ka lõppenud enampakkumisi. Peale kinnisvara on linn veel müünud ASide Signaal ja Tivoli aktsiaid ning muud vallasvara.

Kõige kallim sel aastal müüdud objektidest on Endla 4 maja, mis läks 41 miljoni kroonise alghinna juures müüki 52 miljoni eest. Ostjaks oli AS

B-Lay. Majas tegutseb praegu 46 mittetulundusühingut, kelle rendilepingud uus omanik üle võttis.

Hinnalisemate objektide seas oli ka Punane 76 asuv ärimaa, mille ostis 45 miljoni krooni eest M-Capital Kinnisvara OÜ, mis kuulub Soome kinnisvarafirmale M-Capital. Oma plaane Soome ettevõte avaldada veel ei soovinud.

Endiselt on lahtine Linnahalli müük. Enampakkumise võitja on küll selgunud, kuid linn ja muinsuskaitse ei ole suutnud otsustada, mis edasi peaks saama. Jäppineni sõnul sellega ei kiirustata, sest eesmärk ei saa olla Linnahall iga hinna eest maha müüa.

Rohkem kui 20 miljoni krooni eest on linna kinnisvara enampakkumisi võitnud muu hulgas kinnisvarahaldusega tegelev OÜ Reginamark.

Varade müügist peab linnakassasse laekuma veel ligi 25 miljonit krooni. Praegu valitakse välja sobivaid objekte, volikogu menetluses on neid rohkem kui 60 miljoni eest.

Linnavalitsus võttis eilsel istungil teadmiseks Väino Sarneti analüüsis sisalduvad ettepanekud linnavara võõrandamise kohta. Sarnet soovitab mitte planeerida võõrandamisest laekuvat raha eelarve jooksva aasta kulude katteks, vaid käsitleda seda erakorralise tuluna.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing