Teisipäev 6. detsember 2016

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Surfa turvaliselt ? loobu Internet Explorerist

Andres Palm 02. september 2004, 00:00

Kampaania, mis kannab nime Browse Happy ehk Surfa Õnnelikult, juhib tähelepanu asjaolule, et suur osa arvuti kasutamisega kaasnevaid turvaprobleeme on seotud Microsofti operatsioonisüsteemi Windows integreeritud veebilehitsejaga Internet Explorer (IE). Kunagi hoogsalt turuosa haaranud IE pole juba mitu aastat oluliselt uuenenud ning turvaauke on temas pidevatest parandustest hoolimata leitud sadade kaupa. Alles teatati, et kuritahtlikult loodud veebilehed võivad IE kaudu arvuti viirusega nakatada vaid pildile klikates, seda ka siis, kui arvuti on varustatud värskeima Windows XP turvauuendusega.

Sellel suvel, pärast järjekordse augu leidmist IEs soovitas USA valitsus arvutikasutajatel alternatiivsete veebilehitsejate poole pöörduda. Sama nõu annavad mitmed arvutiturvalisusele spetsialiseerunud firmad.

Kõigi hoiatajate ühine sõnum on lihtne: IE on vigane, ebaturvaline ja ohtlik tarkvara, mis põhjustab suure osa arvuti turvaprobleemidest.

Alternatiive, mis selliste probleemide all ei kannata, on kümneid. Browse Happy soovitab valida nelja brauseri hulgast.

Mozilla Project on viimaste aastate jooksul arendanud vabavaralist brauserit, mille juured on kunagi menukas Netscape?i lehitsejas. Mozilla tuntumad tooted on brauserid Mozilla ning Firefox. Mõlemad kasutavad veebipildi näitamiseks ühte ja sama mootorit, erinevused seisnevad lisavõimalustes. Mozilla sisaldab lisaks lehitsejale e-posti programmi, veebilehtede loomise vahendeid ning aadressiraamatut. Populaarseim on Firefox, mis piirdub vaid kergekaalulise ja kiire brauseriga.

Opera on neljast brauserist ilmselt suurimate võimaluste ning kirevaima disainiga, kuid samas kommertstarkvara, mille tasuta kasutamisega kaasneb reklaamiriba akna ülaservas. Sarnaselt Mozillaga sisaldab Opera e-posti klienti ning mitmeid muid lisavahendeid.

Safari on kaasas iga uuema Apple?i arvutiga ning MacOS X-le tasuta allalaadimiseks.

Mozilla, Firefox ning Opera on saadaval kõigile levinumatele operatsioonisüsteemidele, Safari vaid Macile.

Kõik neli veebilehitsejat lubavad mitme akna avamise asemel kasutada tab?e ehk sakke. Mitu veebilehte avaneb samas aknas ning neid saab lehe pealkirjale vajutades vahetada.

The Web Standards Project loodi 1998. aastal eesmärgiga nõuda brauserite loojatelt ning veebitegijatelt ühiste kokkulepitud standardite järgimist, et tagada lehekülgede sarnane väljanägemine igal pool. Enamik veebilehitsejatest näitab lehekülgi nüüdseks standardite kohaselt, erandiks on Internet Explorer, mille käitumist on Microsoft oma suurele turuosale toetudes muutunud. Vajadus arvestada brauserite erineva käitumisega lisab veebiprojektide maksumusele hinnanguliselt veerandi.

Vaata lisaks: www.browsehappy.com

Tõenäoliselt ei ole paljud meist üldse teadvustanudki, et Internet Explorerile on olemas alternatiive. Tõenäoliselt kaasnevad nii minul kui ka tüüpilisel Äripäeva lugejal brauserivahetusega ?kerged kõrvalnähud?: intranetirakendus ei toimi, kodulehekülg näeb erinev välja jpm.

Viga ei ole seejuures tõenäoliselt brauseris, vaid meis endis.

Tellides veebirakendusi, oleme tootjale jätnud vabaduse hiilida kõrvale standarditest ning siduda meid märkamatult ühe toote ja tootjaga. Olen sellise kogemuse ise üle elanud, avastades, et väide ?veebi haldamine käib ju lihtsalt internetibrauseriga? nõudis Maci kasutajal terminalikliendiga Windowsi arvutisse logimist ja sealt IE kasutamist. Kui kasutajasõbralik lahendus!

The Web Standards Projecti ettevõtmine on seega igati tervitatav: proovi järele võimalikud alternatiivid ja otsusta, kas ja kui sügavalt sõltud ühest tootest.

Kui brauserisõltuvus tundub olevat ebaoluline või arusaamatu, soovitan leida paralleele tavaelust: kujuta ennast näiteks juhtimas autot, mis küll sõidab ?täiesti tavalise bensiiniga?, aga mingi patendinipi tõttu pead sa seda alati tankima ainult Statoilis või ainult Nestes või ainult Lukoilis või ainult Favoras...

Kas nüüd jõudis mõte kohale?

Lihtne ja kiire veebilehitseja Mozilla perekonnast.

mozilla.org/firefox

Lisaks saab Mozilla abil teha lihtsamaid veebilehti ning pidada aadressiraamatut.

mozilla.org

Hästi käepäraseks seatava Opera saab 39 dollari eest reklaamist vabaks osta.

www.opera.com

Safari on praegu olemas ainult Apple Maci jaoks.

www.apple.com/safari

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing