Majanduskuriteod aeguvad liiga kiiresti

ÄP 03. september 2004, 00:00

Äripäeva arvates näitab eilne prokuratuuri otsus lõpetada Leonid Apananskiga seoses algatatud kriminaalasja uurimine, et viis aastat on liiga lühike aeg majanduskuritegude aegumiseks.

Prokuratuur põhjendas pressiteates oma otsust uurimine lõpetada just ajafaktoriga. Kuna kahe aasta jooksul läbiviidud menetlustoimingud ei andnud tõendeid, tuli prokuröril asuda seisukohale, et lepingud sõlminud isikute käitumises puudub kuriteokoosseis, seisab prokuratuuri pressiteates. Samuti on tänaseks vaidlusalustest tehingutest möödunud viis aastat ehk aegumistähtaeg, seetõttu puudub võimalus uurimise jätkamiseks, märgib teade.

Pankrotistunud AB Elukindlustuse ja ASA Kindlustuse puhul ei olnud sellise lõpptulemuseni jõudmises midagi üllatavat. ?Apananski ja tema nõustajate seaduste hea tundmine on see, mis võimaldab Apananskil tema vastu algatatud kriminaalasjast ja kohtuvaidlusest tõenäoliselt puhtalt välja tulla.

Erinevalt Bergmannist on Apananski oma tegevuse jälgi suutnud paremini peita. Apananski on nagu kaval rebane, kes jättis endale AB Elukindlustuse ja ASA Kindlustuse nimelisest urust lahkumiseks mitu väljapääsu,? kirjutas Äripäev tänavu 8. juunil ilmunud juhtkirjas ?Raha ja sidemed kaaluvad üles petetud kindlustusvõtjad?.

Toimetust häirib Apananski tegevuse uurimises just see, et aegumistähtaja tõttu ei saabunud sisulist lahendust. Me ei tea, kelle tegevuse pärast kaotasid Apananskit usaldanud kindlustusvõtjad oma raha, sest uurijal ei õnnestunud kahe aastaga välja selgitada, kes olid nende offshore-firmade taga, mida kasutati kindlustusseltsidest vara väljakantimiseks. On kannatajad ja on inimesed, kes teiste tagant varastasid, kuid kuna vargad olid oma ala professionaalid ja vargusest möödus viis aastat, ei saa me teada nende varaste nimesid.

Tänane juhtkiri võib tunduda rusikatega vehkimisena pärast kaklust. Prokuratuur tegi seadusi arvestades otsuse ja pani Apananski tehingute uurimisele punkti.

Jätkatakse Apananskiga koos kindlustusseltsi juhatusse kuulunud Mati Vihuli ja Sergei Net?ajevi tegevuse uurimist. Neid mehi kahtlustatakse suures ulatuses riisumises ning ametiseisundi kuritarvitamises. Äripäev võiks selle otsusega leppida ja mitte seada end õiguskaitseorganitest kõrgemale.

Aegumine kaitseb inimest uurimisorganite omavoli ja pahatahtlikkuse eest. Inimene ei saa jääda eluks ajaks uuritavaks, võib Apananski kaitseks öelda. Apananskiga seotud uurimistähtaegu pikendati niigi, aga mingit tulemust see ei andnud. Midagi ei avastatud. Pigem mõistis meedia Apananski juba ette süüdi.

Toimetus on nõus, et uurimisel peab olema tähtaeg, aga samas tuleb arvestada sellega, et suuremahuliste pettuste uurimine on aega nõudev ja keeruline. Näiteks Apananskile kuulunud ja hiljem pankrotistunud kindlustusseltsidest on hinnanguliselt 35 miljonit krooni välja viidud välismaiseid pangakontosid ja offshore-firmasid kasutades, kirjutas Äripäev 8. juuni lehes.

Selliste skeemide uurimine võtab kauem aega kui selleks ette nähtud viis aastat. Seetõttu peaks taoliste juhtumite korral olema kuriteo aegumise tähtaeg pikem.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing