ELi-Vene lepe lubab eestlastel toidukaupu Venemaale eksportida

Anne Oja 06. september 2004, 00:00

Eesti veterinaar- ja toiduameti juht Ago Pärtel ütles, et ilma selle kokkuleppeta oleks igasugune loomse toodangu eksport Venemaale 1. oktoobrist taas katkenud ja seda vaatamata augusti lõpupäevil Eesti ettevõtteile antud Venemaa tunnustusele.

Eestit Brüsselis esindava ja läbirääkimistel Venemaaga osaleva Kaido Krooni andmetel leppis Euroopa Liit Venemaaga kokku neljakuulise üleminekuperioodi, mille jooksul veterinaarsertifikaatide tehnilisi üksikasju veel täpsustatakse.

?Segadused Venemaa suunal ei lahene mitte kunagi, vähemalt minu silmad seda ei näe,? ütles Viru Kalatööstuse OÜ juht Agu Laanemets. ?Ma ei näe mingit põhjust, miks ettearvamatus äri ajamisel Venemaaga peaks kaduma.? Aastaid Venemaale kalakonserve vedanud Viru Kalatööstus oli ka üks neist firmadest, kuhu Venemaa sertifitseerijad esimesel ringil ei jõudnud.

Esimestena said Venemaa tunnustuse Rakvere Lihakombinaat, neli piimatööstust ja 11 kalatööstust. Need 16 ettevõtet tohivad Venemaale eksportida alates 1. septembrist. Veterinaar- ja toiduamet on Venemaa eksperdid uuele reidile kutsunud oktoobriks.

Valdavalt soovivad toodangut Venemaale vedada Eesti kalatööstused, kuid ka piimatööstuse huvi ekspordi taastamise vastu on suur, märkis veterinaar- ja toiduameti juht Ago Pärtel.

Saaremaa Liha- ja Piimatööstuse (SLPT) turundusjuht Aime Polding ütles, et ettevõte soovib esimese koorma juustu Venemaale vedada juba septembris. ?Pikemas perspektiivis ekspordime Venemaale ilmselt ka võid,? sõnas ta. Euroopa Liitu astumisest saadik SLPT midagi Venemaale vedanud ei ole. Tööstus sai Venemaa poolse tunnustuse alles hiljaaegu.

Spratfil ASi juht Peeter Loim rääkis, et loodab sel nädalal lõhe ostu-müügilepingutele alla kirjutada. Esimesed koormad toodangut pannakse teele septembris. Venemaa ekspordi igakuiseks mahuks kujuneb Spratfilil 1?2 miljonit krooni. ?Mul polnud Euroopa Komisjoni peetavatest läbirääkimistest aimugi, kuid importiva maa nõudmisi peab täitma,? lausus Loim. ?Pean Venemaa eksporti perspektiivseks. Sinna peab võib-olla minema küll tasahilju, aga minema peab.?

Elusloomade ja loomsete toodete eksport Venemaale seiskus 1. juunil, mil Venemaa keeldus tunnistamast varem kooskõlastatud veterinaarsertifikaate. Enne 31. maid väljastatud veterinaarsertifikaatidega kaubad peeti Venemaa piiril kinni ning saadeti tagasi.

Venemaa põhjendas sanktsioone kaupade vaba liikumisega Euroopa Liidu liikmesriikide vahel. Praeguseks on Venemaa aktsepteerinud taudipiirkondadele kehtestatavat kaubanduskeeldu, välja arvatud hullu lehma tõve puhul. Kogu Euroopa ulatuses hoidsid Venemaa järeleandmised ära miljardi euro suuruse aastakahju.

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 14:42
Otsi:

Ava täpsem otsing