Torm Frances säästis naftapuurtorne

Raivo Sormunen 07. september 2004, 00:00

Nafta hind läks eile Londoni Rahvusvahelisel Naftabörsil langusse, kuna loodetakse, et troopiline torm Frances läheb Mehhiko lahel asuvatest naftatootmisplatvormidest mööda.

Troopiliseks tormiks taandunud orkaan Frances on analüütikute hinnangul kaldunud juba niivõrd itta, et ei suuda teha viga lahes asuvatele nafta- ja gaasiplatvormidele, kirjutas Bloomberg.

Euroopa suuruselt teine naftakompanii Royal Dutch/Shell Group taastas juba möödunud laupäeval Mehhiko lahes osaliselt orkaani hirmus evakueeritud töökohad. Lisaks on BP Plc, Exxon Mobil ja Marathon Oil andnud teada, et nende tootmist Mehhiko lahes pole torm takistanud.

Nafta oktoobrikuu lepingute hind langes eile kella viieks õhtul Londonis 40,85 dollarini ehk 0,9%. Kui nafta hinnale ei suutnud Frances liiga teha, siis Florida osariigis on tekitanud torm juba miljardite dollarite eest kahju ja tapnud kolm inimest.

Kuna nõudlus nafta järele on väga suur ja tootmine ei suuda seda rahuldada, tekitavad turul kõik väiksemadki tootmiskatked rahulolematust. Seetõttu on Kaug-Ida viienda naftatootja Iraagi naftajuhtmete vastu tehtud rünnakud ja tarnete katkemine jätkuvalt pideva luubi all. Möödunudnädalane rünnak Iraagi naftaeksporti õnneks ei löönud ning riigi põhjaosas töötavad sadamad pea täisvõimsuse juures.

Möödunud nädalal tõusis nafta hind kokku 1,5% võrra, kuna USA nafta laovarud näitasid ootamatult kiiret langust.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 14:42
Otsi:

Ava täpsem otsing