Pühapäev 26. veebruar 2017

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Kallid mootorikütused hoidsid augustis inflatsiooni kõrgena

07. september 2004, 10:23

Augustis kujunes aastaseks inflatsiooniks 4 protsenti.

Inflatsioon oli peamiselt põhjustatud kõrgematest toidukaupade ja mootorikütuste hindadest eelmise aasta augustiga võrreldes, kirjutas rahandusministeerium oma kommentaaris. Eelmise kuuga võrreldes langesid kaupade ja teenuste hinnad 0,1 protsenti. Eesti inflatsioon ületas eurotsooni inflatsiooni 1,7 protsendipunkti võrra.

Olulisimat mõju avaldas augustis tarbijahindade tõusule mootorikütuste kõrgem hind eelmise aasta augustiga võrreldes, mille tingis aktsiisimäärade tõstmine mais ning maailmaturu naftahinna tõus. Toidukaupade hinnatase oli samuti selle aasta augustis kõrgem kui möödunud aasta samal kuul, põhjustatuna piimatoodete, puuviljade ning kondiitritoodete kallinemisest. Samal ajal olid sideteenuste hinnad aastases arvestuses odavamad, kuna sideteenuste pakkujate omavaheline tihe konkurents on sundinud hindu alandama.

Kuises arvestuses tõusid enim transporditeenuste hinnad, mille taga oli mootorikütuste hinnatõus kõrgete maailmaturu hindade mõjul. Oluliselt mõjutas inflatsiooni toidu ja mittealkohoolsete jookide odavnemine juuliga võrreldes. Peamiselt põhjustas hinnalanguse hooajaliste toidukaupade odavnemine. Viimati langesid toiduainete hinnad eelmise aasta oktoobris. Eluasemeteenuste 0,5 protsendilise hinnatõusu taga oli üürihindade tõus nõudluse suurenemise tõttu, kuna paljud tudengid vajasid õppeaasta alguseks üüripindasid.

Eurotsoonis püsis inflatsioon augustis juuli tasemel, ulatudes 2,3 protsendini. Peamine hinnatõusu tegur on nafta maailmaturu hind, mis on viimastel kuudel püsinud väga kõrgel. Ka septembris on oodata eurotsooni inflatsiooni püsimist 2,2-2,3 protsendi ümber, kuna ei ole oodata olulist nafta odavnemist.

Ka Eesti aastane inflatsioon peaks septembris püsima 4 protsendi ümber, mõjutatuna peamiselt toidukaupade ja mootorikütuste hinnadünaamikast.

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing